Türkiye'de yayılış gösteren bazı taksonların tohum morfolojileri
Seed morphologyes of some taxa distributing in Turkey
- Tez No: 564004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYRAN PALABAŞ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de yayılış gösteren Fabaceae, Polygonaceae, Primulaceae, Violaceae, Rosaceae, Phyllanthaceae familyalarına ait bazı taksonların tohum en-boy ölçümleri, ağırlıkları ve Taramalı Elektron Mikroskopu ile yüzey morfolojileri çalışılmıştır. Çalışmanın ana amacı daha önce tohum özellikleri çalışılmamış bazı taksonlar hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu çalışmada Leica EZ4 marka mikroskop ve milimetrik kumpas ile tohumların en-boy ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Dikomsan marka hassas terazi ile tohumların ağırlıkları tartılmıştır. Tohumların morfolojik özelliklerinin belirlenmesine yardımcı olmak için stereomikroskop ile de çalışılmıştır. Tohumların yüzey morfolojisinin belirlenmesinde ÜSKİM (Üniversite- Sanayi- Kamu İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi) bünyesinde bulunan Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. En küçük tohumlar Primulaceae familyasından Anagallis foemina'da (0,74 mm genişliğinde ve 1,45 mm uzunluğundadır), en büyük tohumlar ise Rosaceae familyasından Rosa boissieri'de tespit edilmiştir (2,99 mm genişliğinde ve 4,95 mm uzunluğundadır). En ağır tohumlar Rosaceae familyasından Rosa boissieri'de (9,54 gr.) ve en hafif tohumlar Primulaceae familyasından Anagallis foemeina'da (0,19 gr.) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
With this study seed measurments, weights and by meens of scanning electron microscope surface morphologies of some taxa belonging to Fabaceae, Polygonaceae, Primulaceae, Violaceae, Rosaceae and Phyllanthaceae families distrubited in Turkey were studied. The main purpose of this study is to have knowledge about some taxa which have not studied seed characteristics before. In this study, width and length measurements of seeds were carried out with Leica EZ4 microscope and millimetric calliper. Weights of seeds were weighed out with Dikomsan brand precision scales. The stereomicroscope to determine the morphological characteristics of the seeds was also used. Scanning Electron Microscopy (SEM) in ÜSKİM (University-Industry-Public Cooperation Development Application and Research Center) was used to determine the surface morphology of the seeds. The smallest seeds were found in Anagallis foemina (0,74 mm wide and 1.45 mm long) from Primulaceae family, while the largest seeds were found in Rosa boissieri (2,99 mm long and 4,95 mm wide) from Rosaceae family. The heaviest seeds were measured in Rosa boissieri (54 gr.) from the Rosaceae family and the slightest seeds in Anagallis foemina (0,19 gr.) from the Primulaceae family.