Bazı salvia L. (Lamiaceae) türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve karyolojik bir araştırma
- Tez No: 56402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
62 V -ÖZET Bu çalışmada Salvia sclarea ve Salvia forskahlcı ye ait örnekler A, karesi içerisinde yer alan Samsun çevresinden toplanmıştır, türler morfolojik, anatomik ve karyolojik yönden incelenmiştir. Gövdeleri dört köşeli olan türler kazık kök sistemine sahiptir Çiçekleri bileşik salkım (panikula) olup kaliks ve korollaları iki dudaklıdır. Basit tipte olan yapraklarının her ıkı yüzeyindede bulunan stomalar diasitiktir. Stamenleri iki tane ve B tipindedir. Bitkilerin gövde, yaprak, yaprak sapı, çiçek ve çiçek saplarında değişik sayı ve tipte salgı ve örtü tüyü bulun maktadır. Türlerin kromozomları çok küçük olup kromozom sayıları Salvia sclarea 2n 22 Salvia forskahlcı 2n=16 dır 'Pürlerin toplam kromozom boyları Salvia sclarea da 0.2 |.ı İle I 5j.ı; Salvia forskahlci de ise 0.4u. ile 2.2 \x arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In this study, Salvia sclarca and Salvia forskahlei species were collected from A5 sguare and investigated in terms of morfhological, anatomical and coryological properties. The specieses, have a tap root and rectangular stem. Flowers of both specieses campound raceme (panicula) and calix and corolla are bilabiate. The leavesare simple type and diacytic stoma present bilaterally on the surface. Specieses contain two B type of stamens. Stem, leaves, petiols, flowers and pedicels of the plants have various number of glandular and aglandular type of hairs. Species have to small chromosomes number of of Salvia sclarea and Salvia forskahlei are 2n=22 and 2n=16 respectively. The lengthof chrosomes range from 0,2// to 1,5// in Salvia sclarea and from 0,4 // to 2,2 // in Salvia forskahlei