Biyometrik tanı yöntemlerinde kişisel veri güvenliği arttırılmış sistem tasarımı
Increased personal data safety system design in biometric diagnosis methods
  1. Tez No: 564017
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte alışveriş, sağlık, bankacılık ve personel devamlılığının takibi gibi alanlarda kullanılan kimlik tanıma ve doğrulama sistemleri de gelişmekte ve çeşitlilik göstermektedir. Kimlik doğrulama ve tanıma sistemlerinde güvenlik, hız ve işlem kolaylığı gibi önemli parametrelerin yanında kişisel veri güvenliğinin korunması da önemli bir konudur. Parmak izi, avuç içi, yüz geometrisi gibi kişisel verilerin kimlik belirlemek için okuyucu cihazlarda depolanması kişisel verilerin gizliliği için uygun değildir. Kimlik tanıma sistemlerinin gerekli olduğu alanlardan bazılarında biyometrik kimlik tanıma sistemlerinin kullanımı avantaj sağlarken, bir kısmında ise akıllı kart teknolojilerinin kullanımı avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada günümüzde kullanılan kartlı geçiş ve biyometrik kimlik tanıma ve doğrulama sistemlerinin avantajlı ve dezavantajlı özelliklerinin tespit edilerek avantajlı özelliklerin birlikte kullanımının sağlanması için hibrit bir kimlik tanıma ve doğrulama sistemi önerilmiş ve incelenmiştir. Bu tez çalışmasının sonunda önerdiğimiz sistem için gerekli donanım ve yazılımlar hazırlandıktan sonra kimlik tanıma ve doğrulama işleminin kişisel veri güvenliği arttırılmış ve başarılı bir şekilde gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the identification and verification systems used in the fields of shopping, health, banking, and monitoring of personnel continuity with developing technology are also improving and varying. In addition to important parameters such as security, speed and ease of operation in the authentication and recognition systems, maintaining personal data security is an another important issue. The fact that personal data, such as fingerprints, palms, face geometries, stored on the reader devices for identification purposes is unsuitable for personal data privacy. The use of biometric identification systems has advantageous in some of the areas where identification systems are required, while in some others the use of smart card technologies has advantageous. In this study, a hybrid identification and verification system has been suggested and studied in order to determine the advantageous and disadvantageous features of the card transition and biometric identification and verification systems used today and to ensure the beneficial use of advantageous features. In this thesis, the necessary hardware and software has been implemented for the system we have proposed and test it. It has been demonstrated that the identification and verification process of the data security has been increased and the prototype has been successfully realized.