Farklı tip organik otomotiv fren balatalarının tribolojik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of tribological and mechanical properties of different type organic automotive brake pads
  1. Tez No: 564018
  2. Yazar: MERVE SALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENEK HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde teknolojinin otomotiv alanında hızlı bir şekilde gelişmesi ve aynı zamanda teknolojide çevreci bir yaklaşım güdülmesi fren balatalarında yeni kompozisyonların denenmesine yol açmıştır. Fren balatalarında organik fiberler kullanılmaya başlanmış, böylece daha hafif, çevre dostu ve düşük maliyetli olma özelliklerini bir arada taşıyacak balataların üretilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, farklı fiber kompozisyonları denemiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Yüksek mekanik özelliklere ve ısıl kararlılığa sahip olan karbon fiber, yüksek ısı kabiliyetine sahip olan cam fiber ve ısıya dayanıklı bir malzeme olan jüt fiber, fren balata kompozisyonunda denenmiştir. Bu fiberlerin kullanıldığı fren balataları, toz metalürjisi yöntemi kullanılarak üretilmiş, daha sonra blok-on-disk test cihazı kullanılarak fren aşınma-sürtünme testine tabi tutulmuş ve sonuçlar ticari balata değerleriyle karşılaştırılarak uygunlukları gözlemlenmiştir. Üretilen balataların aşınma yüzeylerinin mikroskobik yapısı SEM/EDS (Enerji Dağılım Spektroskopisi ile Taramalı Elektron Mikroskobu) cihazıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid development of technology in the automotive industry and at the same time adopting an environmentalist approach in technology caused the testing new compositions on brake pads. Organic fibers are used in brake pads, thus, it is aimed to produce pads that will contain lighter, environmentally friendly and low cost features. In this study, different kind of compositions are created, tested and compared their results. Carbon fiber with high mechanical properties and thermal stability, glass fiber with high heat capability and jute fiber, which is a heat resistant material, have been tested in the brake pad composition. Brake pads using these fibers are manufactured using the powder metallurgy method, then applied to brake wear-friction test using the block-on-disc tester and the results were compared with the values of commercial pads and their suitability was observed. The structure of the wear surfaces of the manufactured pads were examined with SEM / EDS (Scanning Electron Microscopy with Energy Dispersive Spectroscopy) device.