Sulardaki amino asitlerin XAD reçineleri ile tutulması ve geri kazanılması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 56405
  2. Yazar: BİLAL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCİMDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, doğal sularda çok düşük miktarlarda bulunan aminoasitlerin XAD reçineleri ile kazanılması ve tayin edilebilmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Suya ninhidrin eklenmiş ve farklı XADIer üzerinden geçirilmiştir. Daha sonra XAD üzerinden metanol-su karışımı ile geri alınarak 569 nm de spektroskopik olarak tayin edildi. Standart Alanin, Glisin örneklerinin XAD-16 da tutunma yüzdesi ortalama % 95,75, reçinede tutunan örneğin geri alma yüzdesi ortalama % 91,60 ve toplam kazanç % 86,51 dolaylarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A method was developed to recover on XAD resins and to determine trace amount of amino acid in natural water. Ninhydrin was added into water and this mixture was adsorbed on several XAD resins. It was recovered by mixture of methylalcohol-water and determined by spectroscopic method at 569 nm. The percentage of adsorbtion for Alanin and Glycin standarts on XAD-16 resin was found around 95,75 while the total recovery was about % 86.51.