ZigBee teknolojisinin araştırılması ve biyomedikal işaretlerin iletimine ilişkin örnek bir uygulama
Research on ZigBee technology and a sample application on the transmission of biomedical signals
  1. Tez No: 564065
  2. Yazar: AZİZ ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİRAÇ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, kablosuz sensör ağlarında veri iletilimi kapsamında öncelikle tercih edilen ZigBee teknolojisi tanıtılmış ve ZigBee tabanlı biyomedikal işaretlerin iletimine ilişkin örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir. ZigBee teknolojisi konusunda Türkçe kaynak sıkıntısının olması bizi bu tez çalışmasının gerçeklenmesine motive etmiştir. Örnek uygulama olarak sıcaklık ve kalp hızı nabız sensörlerinden alınan biyomedikal işaretlerin ZigBee modüllerden oluşan bir kablosuz ağ üzerinden uzaktaki merkezi birime iletilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında ZigBee teknolojisi hakkında kapsamlı bir inceleme yapılıp; ZigBee kavramının temelleri, ZigBee ağ yapısı, ZigBee protokolleri, ZigBee teknolojisinin uygulama alanları ve ZigBee tabanlı ağların mevcut diğer ağ teknolojileri ile karşılaştırılıp avantaj ve dezevantajları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında örnek uygulamada kullanılan ZigBee modüller, biyomedikal sensörler ve diğer ekipmanlar tanıtılmıştır. ZigBee modül olarak Digi firması tarafından üretilen XBee 2mw Kablo Anten Seri2 (ZigBee Mash ) modüller kullanıldı. Sıcaklık işareti için LM35 anolog sıcaklık sensörü, kalp hızı nabız işareti için ise Sparkfun firmasının ürettiği sensör kullanıldı. Bu iki sensörden elde edilen işaretler mikro işlemci tarafından işlenip, gönderici ZigBee modülü üzerinden ağ kordinatörü olarakta görev yapan uzaktaki alıcı ZigBee modülüne kablosuz olarak iletildi. Alıcı kordinaör ZigBee modülünden alınan işaretler konsol üzerinden ekrana yazdırıldı. Çalışmanın son kısmında ZigBee modüller ile kablosuz ağ kurmanın kolaylığı ve esnekliğini göstermek üzere, modüllerin konfigre edilebilen tüm parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ZigBee technology which is used for data transmission in wireless sensor networks was introduced and a sample application about ZigBee based biomedical signals transmission was done. The lack of Turkish resources on ZigBee technology has motivated us to prepare this thesis. As an exemplary application, the transmission of biomedical signals from temperature and heart rate pulse sensors to a remote central unit over a ZigBee based wireless network was performed. In the first part of the study, a comprehensive review of ZigBee technology was done. Fundamentals of ZigBee concept, ZigBee network structure, ZigBee protocols, application and ZigBee based networks were compared with other existing network technologies showing ZigBee advantages and disadvantages were examined. In the second part of the study, ZigBee modules, biomedical sensors and other equipments used in the sample application were introduced. The ZigBee modules used was XBee 2mw Cable Antenna Serial2 (ZigBee Mash) modules manufactured by Digi Company. The LM35 analogue temperature sensor was used for the temperature signal while the sensor manufactured by Sparkfun was used for the heart rate pulse signal. The signals from these two sensors were processed by the microprocessor and transmitted wirelessly to the remote receiver ZigBee module, which served as the network coordinator. Signs received from the receiver coordinator ZigBee module were printed on the screen via the console. In the last part of the study, all configurable parameters of the modules are examined to show the ease and flexibility of wireless networking with ZigBee modules.