Nefrotik sendromlu hastalarda lenfosit alt grupları ve oksidatif stres düzeylerinin aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between lymphocyte subsets and oxidative stress levels in patients with nephrotic syndrome
- Tez No: 564075
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH KEMAL İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nefrotik sendrom, proteinürinin başta olduğu; ödem, hipoalbüminemi, hiperlipidemi ve lipidemi bulguları ile karakterize klinik bir tablodur. NS sebebinin bozulmuş immün yanıt, hücresel oksidatif stres ve genetik bozukluk olabileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, Nefrotik Sendromlu hastalarda lenfosit alt grupları ve oksidatif stres parametreleri arasındaki ilişki düzeyini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışma gruplarımız, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniğine başvuran ve Nefrotik Sendrom tanısı ile takip edilen hastalar (n=36) ve sağlıklı bireylerden (n=34) oluşturulmuştur. Lenfosit Alt Grupları (CD4, CD8, CD3, CD16/56, CD19) Flow Sitometri ile, Oksidatif Stres parametreleri (FRAP, TBARS, AOPP) ise spektrofotometrik yöntemle ölçülmüştür. Elde edilen veriler aynı zamanda rutin biyokimya analizleri ile karşılaştırılmıştır. NS hasta grubunda CD3, CD4, CD8, CD16/56, AOPP ve TBARS parametrelerinde istatistiksel anlamlılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome (NS) is a common disease with proteinuria predominantly; edema, hypoalbuminemia, hyperlipidemia and lipidemia . The cause of NS is thought to be impaired immune response, cellular oxidative stress and genetic disorder. In this study, we aimed to measure the relationship between lymphocyte subgroups and oxidative stress parameters in patients with Nephrotic Syndrome. Our study groups are formed by patients with the diagnosis of Nephrotic Syndrome (n = 36) and healthy individuals (n = 34) who applied to Göztepe Training and Research Hospital Nephrology Polyclinic of Istanbul Medeniyet University. Lymphocyte subsets (CD4, CD8, CD3, CD16 / 56, CD19) were analysed by Flow Cytometry and Oxidative Stress parameters (FRAP, TBARS, AOPP) were analysed by spectrophotometric method. The data obtained were also compared with routine biochemistry analyzes. There was no statistical significance in CD3, CD4, CD8, CD16 / 56, AOPP and TBARS parameters in NS patients.