Terme-Ünye fındık bahçesi topraklarının besin element durumu ve bunların bazı toprak özellikleriyle olan ilişkileri
- Tez No: 56408
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ill OZ Bu araştırma Terme-Ünye yöresi fındık arazisi topraklarının ve findik bitkisinin besin element durumlarını saptamak ve bunların bazı toprak özellikleriyle olan ilişkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 63'ü Terme'den, 90'i Ünye'den olmak üzere 153 adet toprak ve 153 adet bitki numunesi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, toprakların genelde sırasıyla orta ve ağır bünyeli, asit reaksiyonlu (pH
Özet (Çeviri)
IV elementler arasında değişen pozitif ilişkiler bulunmuştur. Terme ve Ünye pH ile bitkideki Mn arasında (sırasıyla %1 ve %5) negatif, kireç ihtiyacı ile Mn arasında (%5) pozitif ilişki bulunmuştur. Ünye'de kum ile bitkideki N arasında (%1) negatif, kil arasında ise (%1) pozitif ilişki bulunmuştur. ABSTRACT NUTRIENT AMOUNT OF THE HAZELNUT- GARDEN SOILS AT TERME- ÜNYE VICINITY AND THEIR RELATIONS WITH SOME SOIL PROPERTIES This research has been performed for determining the nutrition element content of hazelnut-garden soils and hazelnut plant in Terme-Ünye vicinity and their relations with some soil characteristics. In the study has been used 153 soils and 153 plant samples ( 63 in the Terme, 90 in the Ünye). To analysis results, the soils have usualy obtained to be medium and heavy texture.acid media (pH