II. Hüsrev Perviz Döneminde İran ( 590-628 )
Iran during the reign of Khosrau Perviz II (590-628)
  1. Tez No: 564091
  2. Yazar: KAMALUDDİN FAİZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“ II. Hüsrev Perviz döneminde İran M.S. 590-628 ”adlı bu çalışmada, İran'da ortaya çıkan bir takım iç ve dış siyasi ve tarihi olaylar incelenmektedir. Bu tezin temel argümanı II. Hüsrev Perviz döneminde ortaya çıkan kanlı çatışmaların ve sorunların onun hırs ve bencilliğinin Sasani Devletini nasıl bir duruma bıraktığıdır. II. Hüsrev'in hükümdarlığının başında Behram Çubin'in ayaklanması da dahil olmak üzere pek çok ayaklanma, Sasani Devleti'nin temelini sarsmıştı. Halbuki İran'ın o dönemde her şeyden evval huzur ve barışa ihtiyacı varken, II. Hüsrev kendi hırs ve bencliği sebebiyle Bizans İmparatorluğuyla olan kanlı savaşlarına devam etti. II. Hüsrev doğru bir zamanda Bizans İmparatorluğu ile barış yapabilirdi. Ama hırs ve bencilliğinden dolayı bu fırsatı kaçırdı. II. Hüsrev'in Bizans ve diğer komşularıyla yaptığı kanlı savaşları İran'ın hazinesini tüketmişti. Öte yandan halk üzerindeki ağır vergiler ve Zerdüşt dinini yanında çeşitli dinlerin ve yeni fikirlerin yayılmasına karşı propagandalar İran halkını kendisinden uzaklaştırmıştı. Böylece Sasani Devleti gün geçtikçe eski gücünü ve cazibesini kaybediyordu. II. Hüsrev'in hükümdarlığının daha başlarında ortaya çıkan bu olaylar zinciri İran topraklarının II. Hüsrev'den birkaç yıl sonra Araplar tarafından feth edilmesiyle sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled“Iran during the reign of Khosrau Perviz II M.S. 590-628”, the internal and external history and political events of Iran during the regin of Khosrau are examined. On the one hand, the bloody clashes and problems that emerged during Khosrau Perviz IIs reign due to his selfish ambition and egoism left Iran and the Sasanid reign in a very difficult situation. At the beginning of Khosrau IIs reign, many insurrections, including the rebellion of Bahram Chobin, shook the foundation of the Sassanid reign. However, Khosrau Perviz II continued his bloody battles with the Byzantine Empire because of his own ambition and selfishness. Whilst Iran at that time, had a need for peace Khosrau could have made peace with the Byzantine Empire at the right time, but he disregaded this opportunity as a result of his ambition and selfishness. His bloody battles with neighboring states and societies had consumed Irans treasures. While on the other hand, heavy taxes on his people and propaganda against the spread of the Zoroastrian religion resulted in a self imposed expulsion upon himself from the Iranian people. Thus the Sassanid government was losing its traditional power and attractiveness. After these reasons that emerged in the last years of Khosrau reign, Iran was sooner conquered by Arabs.