Edebiyat-siyasi erk ilişkisi (1939-1950)
The relationship between the literature and the political power (1939-1950)
- Tez No: 564123
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
Bu çalışmada, 1939-1950 yılları arasındaki edebiyat-siyasi erk ilişkisi temel alınarak, dönemin iktidarının edebî alanda gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda çalışmada şu konular araştırılarak incelenmeye çalışılmıştır: İdeoloji- Edebiyat-Basın, Ulusal Edebiyat Müsabakaları, Siyasi ve Kültürel Yönlendirmede Halkevlerinin Rolü, Siyasi Erkin Edebî Eserler Üzerindeki Tahakkümü, Siyasi Erkin Edebiyat-Sanat-Fikir Dergileri Üzerindeki Tahakkümü. Tezin iddiası, İsmet İnönü dönemi siyasi, sosyal ve kültür politikalarının edebî eserlere yansıması ve iktidarın edebiyat alanındaki müdahaleleri ile Türk edebiyatına görevler yüklendiğidir. Tezin vardığı temel sonuç, 1939-1950 arası edebî faaliyetler değerlendirilirken dönemin iktidarının siyasi, sosyal ve kültürel politikaları ile edebiyat alanındaki uygulamalarını göz önünde bulundurması gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
On this study, based on the relationship between literature and political power between 1939-1950 years, the activities of the power of the period in the literary field were emphasized. In this context, the following issues haber been investigated and examined: ideology-literature-press, national literature competitions, role of community houses in political and cultural orientation, political domination over literary works, political domination over Literature - Art- İdea magazines. The Claim of this thesis is that the reflection on literary works of İsmet İnönü periods political, social and cultural policies and the interventions of the government in the field of literature and The Turkish literature is charged with tasks. The main conclusion of the thesis is that while evaluating literary activities between 1939-1950, the political, social and cultural policies of the period and its applications in the field of literature should be taken in to consideration.