Üniversite öğrencilerinde Demodex spp. yaygınlığının araştırılması: Sağlık bilimleri fakültesi örneği
The investigation of prevalence of Demodex spp. in university students: The case of the faculty of health sciences
  1. Tez No: 564127
  2. Yazar: SİNEM NAZ SEVGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN MOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanda daha çok yüz bölgesi olmak üzere yağ bezlerine ve kıl foliküllerine yerleşen Demodex folliculorum ve D. brevis'in sebep olduğu demodicosis ırk veya cinsiyet farkı gözetmeksizin yaygınlık göstermektedir. Özellikle ergen dönemdeki bireylerde birçok deri hastalığıyla birlikte görülerek yaygınlık oranının arttığı bilinmektedir. Bu çalışma çoğunlukla ergen dönemdeki bireylerden oluşan üniversite öğrencilerinde Demodex spp'nin yaygınlığının belirlenmesi amacıyla Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yapılmıştır. Çalışma 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında yapılmıştır. Araştırmaya başlanmadan önce öğrencilere Demodex spp. ile ilgili eğitim seminerleri verilerek akar hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Öğrencilere enfestasyon ile ilişkisi olabileceği düşünülen sosyo-demografik özellikler, yaşam tarzı, cilt tipi ve hijyene yönelik sorular içeren anket uygulanmıştır. Daha sonra gönüllük esasına dayanarak çalışmaya katılan yaşları 17-28 arasında değişen 131'i erkek ve 244'ü kadın olmak üzere toplam 375 üniversite öğrencisinden Standart Yüzeyel Deri Biyopsi (SYDB) yöntemiyle örnekler alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan, 291 Hemşirelik bölümü öğrencisinin 126'sında (%43.3), 84 Ebelik bölümü öğrencisinin 34'ünde (%40.5) ve erkeklerde %47.3, kadınlarda %40.2 oranında olmak üzere toplam 375 öğrencinin 160'nda (%42.7) Demodex spp. varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demodicosis infestation caused by Demodex folliculorum and D. brevis, which are located in the sebaceous glands and hair follicles mostly in human face, is widespread without discrimination of race or sex. It is known that the prevalence rate increases with the presence of many skin diseases especially in adolescents. This study was carried out in Faculty of Health Sciences, Kafkas University in order to determine the prevalence of Demodex spp. among university students consisting mostly of adolescents. At the study carried out in 2016-2017 academic year, an awareness was created by organizing education seminars for students about Demodex spp before the beginning of the research. A questionnaire including some questions which is aimed at socio-demographic characteristics, lifestyle, skin type and hygiene which may be related with infestation was applied to students. Later, total of 375 university students (131 male and 244 female) among volunteers aged between 17-28 were included in the study. Standard Surface Skin Biopsy (SYDB) method was used and taken samples. According to the findings of the research; presence of Demodex spp. was detected in 160 (42.7%) students out of 375, 126 out of 291 nursing students (43.3%) and 34 out of 84 midwifery students (40.5%). Its prevalance was at the rate of 47.3% in males and 40.2% in females. In the statistical analysis, according to the participants' responses to the questionnaire, there is a statistically significant difference in the prevalence of Demodex spp. between those who use panstick/ make-up products and those who do not use. Also, there is a statistically significant difference in the prevalence of Demodex spp. between those who had the hair removed and those who did not.