Uluslararası termal sağlık turizmi potansiyelinin arttırılmasında stratejik pazarlama planlaması: Pamukkale Karahayıt termal turizm bölgesi için bir araştırma
Increasing international thermal health tourism potential through strategic marketing planning: A research for Pamukkale Karahayit thermal tourism destination
  1. Tez No: 564160
  2. Yazar: AYŞİN AYDEMİR ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma değerli termal su kaynaklarına sahip Pamukkale Karahayıt bölgesinin 2500 yıl önce insanların şifa aradığı bir bölge olduğu gerçeğinden yola çıkarak termal sağlık turizminde bölgenin potansiyelinin arttırılması ve uluslararası düzeyde kabul görmüş bir termal kür kenti oluşturulması için gereken çalışmaların literatür ışığında aydınlatılması amacıyla yapılmıştır. Keşifsel araştırma sonuçlarına göre, termal sağlık turizmi merkezi yolunda alternatif turizm türleri ile bütünleşmiş, uluslararası termal turizm destinasyonu haline gelmek için hazırlanması gereken stratejik pazarlama planlamasının oluşturulmasına katkı sağlama amacıyla ilgili paydaşlarla birebir yapılan derinlemesine görüşmeler ile belirlenen amaç ve hedeflere ulaşmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is to carry out to illuminate the fact that it is to increase the thermal health tourism potential of the region Pamukkale Karahayıt, where has had valuable thermal water resources and human beings have been looked for healing for 2500 years ago, and to create internationally known thermal cure tourism city in the light of literature survey. According to explarotory research results, some recomendations for selecting the right strategic steps taken in order to reach the goals determined by thorough and in-depth interviews, which contribute to the establishment of strategic marketing planning integrating with alternative tourism types to become an international tourism center are given.