Kolemanit ikameli beton yolların durabilite özellikleri
Durability properties of concrete roads substitution colemanite
  1. Tez No: 564164
  2. Yazar: CUMA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kolemanit minerali çimentoya % 0, % 1, % 2, % 3, % 4 ve % 5 oranlarında ikame edilerek Su/Çimento oranı 0.45 olan C30/37 beton üretimi yapılmıştır. Taze betonların hava içeriği ve çökme miktarı belirlenmiştir. Küp, silindir ve prizmatik kalıplara dökülen beton örnekleri üzerinde 7, 28 ve 90. günlerde kapiler su emme, Schmidt çekici, ultrases geçiş hızı, aşınma, eğilme ve basınç dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Beton yolların maruz kaldığı iklimsel faktörlerin, zemin ve buz çözücü tuzlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan kimyasal etkilerin beton durabilitesini olumsuz etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle beton yollar olarak tasarlanan örneklerin ıslanma-kuruma, donma-çözülme, sülfat ve klorür durabilite özellikleri araştırılmıştır. Sonuç olarak % 5'e kadar kolemanit ikamesinin C30/37 beton sınıfında hedef basınç dayanımını sağladığı görülmüştür. Dayanım ve durabilite özelliklerini geliştiren optimum kolemanit ikame oranının ise % 3 olduğu tespit edilmiştir. Özellikle çevresel şartlara karşı malzeme özelliklerinin geliştirilmesi, çimentodan tasarruf sağlanması ve bor madeni minerallerinin değerlendirilmesi bağlamında beton yollarda kolemanit kullanımının uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, colemanite mineral is substituted with 0%, 1%, 2%, 3%, 4%, 5% cement and C30/37 concrete was produced with water/cement ratio of 0,45. Air content and slump amount of fresh concrete were determined. Capillary water absorption, Schmidt hammer, ultrasonic pulse velocity, abrasion, flexural and compressive strength tests were performed on the concrete specimens poured into cube, cylinder and prismatic molds on 7th, 28th and 90th days. It is an undeniable fact that climatic factors and chemical effects from ground and de-icing salts exposed to concrete roads have negative impacts on concrete durability. Therefore, wetting and drying, freezing-thawing, sulphate and chloride durability properties of the specimens which are designed as concrete roads were investigated. As a result, colemanite substitution up to 5% provides target compressive strength in concrete class C30/37. It was found that the optimum colemanite substitution rate which improves the strength and durability properties was 3%. It is concluded that colemanite is used in concrete roads especially in terms of development of material properties against environmental conditions, saving of cement and evaluation of boron mineral minerals.