İlkokul ve lise öğrencilerinin sanatsal gelişim düzeylerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of primary and high school students according to artistic developmental levels
  1. Tez No: 564165
  2. Yazar: DUYGU KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı 1-2. sınıf ve 9-10. sınıf öğrencilerinin yaptığı görsel sanatlar çalışmalarını, sanatsal gelişim düzeylerine göre kendi içerisinde karşılaştırılarak anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırmanın örneklemi için, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Ankara ili Keçiören ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olan Sınav İlkokulundaki 1 ve 2. sınıf öğrencilerinden 50 öğrenci, yine aynı ilçedeki Sınav Anadolu Lisesi 9 ve 10. Sınıf öğrencilerinden 50 öğrenci, toplamda 100 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan deneklerin seçiminde aykırı durum örneklemesi kullanılmıştır. Seçilen her iki grup öğrenciye“düğün”konulu resimler yaptırılmış ve bu resimler araştırmacı tarafından geliştirilen“sanatsal gelişimi değerlendirme ölçeği”ile üç uzman tarafından puanlanarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucundan, ilkokul 1-2. sınıf öğrencilerinin kendi sanatsal gelişim dönemlerini rahatlıkla yansıtabildikleri ve yaratıcılık bakımından özgür bir şekilde kendilerini ifade edebildikleri görülmektedir. Bunun yanında ise lise 9-10. sınıf öğrencilerinin kendi sanatsal gelişim dönemlerinin özelliklerini yansıtması bakımından çok geride oldukları ve yaratıcı çalışmalar ortaya koymakta zorlandıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is 1-2. Grade 9 and 10. The aim of this study is to investigate the visual arts works of the first grade students according to their level of artistic development. For the sample of this research, 50 students from the 1st and 2nd grade students in the Examination Primary School affiliated to the Ministry of National Education in Ankara, Keçiören district in the spring term of the 2017-2018 academic year, and the 9th and 10th grade students of the Examination Anatolian High School in the same district. 50 students, 100 students in total. In the selection of the subjects included in the study, contradictory sampling was used. Both of the selected students were given wedding pictures and these pictures were evaluated and evaluated by three experts with the scale of artistic development developed by the researcher. The descriptive analysis method was used in the analysis of the findings. As a result of the research, it is seen that 1st and 2nd grade students can easily reflect their artistic development periods and express themselves freely in terms of creativity. In addition, high school 9-10. It was found out that the class students were far behind in terms of reflecting the characteristics of their artistic developmental periods and had difficulty in producing creative works.