Generating rainfall intensity-duration-frequency curves of southeastern and eastern mediterranean regions of Turkey
Türkiyenin Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinin yağış şiddet-süre-tekerrür eğrilerinin belirlenmesi
- Tez No: 564185
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ, DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Şiddet-süre-tekerrür eğrileri gözlemlenmiş yağmur verisinin bir dizi analizinden elde edilmiş yağmurun süresi, şiddeti ve frekansı (tekerrür) arasındaki ilişkiyi ifade eder.. Bu eğriler su kaynakları projelerinin güvenli ve ekonomik olarak planlanmasında, tasarlanmasında ve özellikle şehir yağmur suyu sistemlerinde kullanılır. Sera gazlarındaki artış sonucu iklimdeki yerel veya küresel değişimler yağış olaylarının şiddet, süre ve frekansının değişmesine neden olur. İklim değişikliğinin potansiyel etkilerini hesaplamak ve bu etkilere uyum sağlamanın şehir taşkınlarına karşı şehir savunmasızlığını azaltması beklenmektedir. Yağmur şiddet-süre-tekerrür eğrilerinin çalışılması, güncellenmesi ve yağmurun tutarlı hidrolojik analizleri gelecekteki iklim senaryoları için yaşamsal öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı Adana, Adıyaman, Hatay(Antakya), Batman, Cizre, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Osmaniye, Siirt ve Şanlıurfa yağmur istasyonları için 5 dakikalık, 10 dakikalık, 15 dakikalık, 30 dakikalık ve 1 saatlik, 2 saatlik, 3 saatlik, 6 saatlik, 12 saatlik ve 24 saatlik yağmur süreleri kullanılarak yağmur şiddet-süre-frekans eğrilerinin oluşturulmasıdır. Belirli yağış sürelerine ait maksimum yağmur derinlikleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kayıtlı yağmur ölçüm verilerinden alınmıştır. Analizler Gumbel, Normal, Lognormal ve Log Pearson Tip III dağılımları kullanılarak yapılmıştır Her istasyonun farklı yağmur süreleri için kullanılan dağılımların uygunluğunu değerlendirmek ve en iyi dağılımın belirlenmesi amacıyla Kolmogorov- Smirnov testi uygulanmıştır. Bu incelemeden elde edilen sonuçların söz konusu şehirlerin yerel makamları için faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Intensity-Duration–Frequency (IDF) curves are graphical representation of the relationship between duration, intensity and frequency (return period) of rainfall, which are obtained from analysis of observed data. IDF curves are widely used in planning and designing safe and economic water resources engineering projects, particularly urban storm sewer systems. Changes in the local or global climate, as a result of upsurge in greenhouse gases may lead to variations in intensity, duration and frequency of precipitation events. Quantifying the potential impacts of climate change and adapting to them is expected to reduce urban vulnerability to city floods. Studying and updating rainfall, intensity-duration-frequency curves and consistent hydrologic analysis for future climate scenarios is vital. The aim of this study is to generate rainfall intensity-duration-frequency curves for rainfall stations in Adana, Adıyaman, Hatay (Antakya), Batman, Cizre, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Osmaniye, Siirt and Şanlıurfa by employing rainfall durations of 5, 10, 15, 30 minutes, 1, 2, 3, 6, 12 and 24 hours. The maximum rainfall depths of particular durations are acquired from the recorded rainfall measurements which were obtained from the General Directorate of Meteorology of Turkey. Analyses were performed by utilising Gumbel, Normal, Lognormal and Log Pearson Type III distributions. In order to evaluate the suitability of these distribution methods and select the best one, Kolmogorov-Smirnov test was applied to a number of rainfall durations of each station. The results of this investigation are expected to be useful for local authorities.