Kastamonu halk bilimi açıklamalı bibliyografyası
Explanated bibliography of Kastamonu folklore
- Tez No: 564186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Türkiye'de halk bilimi çalışmalarının sistemli olarak başlaması Avrupa'dan yaklaşık bir asır sonrasına rastlar. Cumhuriyet dönemine kadar dağınık ve bireysel görüntüde olan halk bilimi çalışmaları, bu yıllarda kurulan öncü kuruluş ve derneklerin çalışmalarıyla başlamıştır. Kastamonu'da halk bilimi alanında yapılan çalışmaların da Türkiye'deki çalışmalarla paralellik gösterdiği görülür. 1930-1940 yılları arasında Kastamonu Halkevinin faaliyetleri ve Kastamonu Lisesi tarafından kurulan Hars Derneğinin faaliyetleri ilk çalışmalar sayılabilir. Bu çalışmanın amacı, halk biliminin bir bilim dalı olarak ortaya çıkışından günümüze kadar Kastamonu'da yapılan ve/veya konusu Kastamonu olan halk bilimi çalışmalarının ve halk bilimi ile disiplinlerarası çalışabilecek bilim dalları tarafından hazırlanmış veya bu bilim dalları içinde değerlendirilebilecek çalışmaların açıklamalı bir bibliyografyasını oluşturmaktır. Bu kapsamda, halk bilimi ve alt konularında literatür tarama yöntemi uygulanmış; değerlendirmeler kitaplar, tezler, makaleler ve bildiriler olmak üzere dört başlık altında ortaya konulmuştur. Halk biliminin alt konularını belirlemede ise Kültür Bakanlığı Millî Folklor Araştırma Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı ve 1976 yılında uygulanmaya konulan Türk Folklor Arşiv Kılavuzu'na göre“HAGEM 100'lük Sınıflandırma”olarak bilinen 100'lük kodlaması kullanılmıştır. Tezde 126 kitap, 33 yüksek lisans, doktora tezi sanatta yeterlilik veya bilim uzmanlığı tezi, 354 makale ve 81 bildiri olmak üzere toplam 594 çalışma incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The systematic start of Folklore Studies in Turkey is about a century after Europe. The studies of folklore, which were scattered until the Republican period, started with the works of the leading institutions and associations established in these years. Studies in the field of public science in Kastamonu also show parallels with studies in Turkey. The activities of Kastamonu Community house between 1930-1940 and the activities of the HARS Association established by Kastamonu high school can be considered as the first works. The aim of this study is to establish an explanatory bibliography of folkloric studies in Kastamonu from the emergence of folklore as a branch of science until today and/or of studies in Kastamonu which can work interdisciplinary with folk science or which can be evaluated in these branches. In this context, literature review method was applied in folklore and its sub-themes; and evaluations have been presented under four headings: books, theses, articles and papers. According to the Turkish folklore Archive guide prepared by the Department of National Folklore research of the Ministry of Culture and put into practice in 1976,“HAGEM 100 classification”was used as 100 coding. In this thesis, a total of 594 studies, including 126 books, 33 master's, doctorate thesis, proficiency in arts or science thesis, 354 articles and 81 papers, were examined.