Suriye iç savaşında küresel güçlerin politikaları ve Türkiye
The policies of global powers in Syrian civil war and Turkey
- Tez No: 564247
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, Suriye'de 2011 yılından beri devam eden iç savaşı incelemek amacıyla yapılmıştır. Başlangıçta Arap Baharı'nın Suriye'ye etkisi olarak düşünülen iç savaşın temelinin, geçmişten günümüze kadar gelen otokratik rejim ve Fransız Mandası döneminde tohumları ekilen Alevi-Sünni çatışması göz önünde bulundurulduğunda, daha derin köklere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Barışçıl protestolardan sivil direnişe evirilen olaylar, bölgesel ve küresel aktörlerinde katılımıyla vekalet savaşlarına dönüşmüştür. Suriye'de kaotik ortamın yarattığı otorite boşluğu terör örgütlerinin bölgede güçlenmesine neden olmuş ve bu süreden sonra dış aktörler“terörle mücadele”kapsamında müdahale ederek, Suriye'deki durumu güvenlikleştirmişlerdir. Değişen güç blokları ve bölgeye yönelik çıkar farklılıkları, 2019 yılı itibarıyla sekizinci yılına giren Suriye iç savaşında çözüm sürecini belirsiz hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the civil war that has been going on in Syria since 2011. In the beginning, it was revealed that the foundation of the civil war, which was originally thought to be the impact of the Arab Spring on Syria, had deeper roots, considering the autocratic regime from past to present and the Alevi-Sunni conflict whose seeds were planted during the French Mandate. The events, which have evolved from peaceful protests to civil resistance, have been transformed into proxy wars with the participation of regional and global actors. The lack of authority created by the chaotic environment in Syria caused the terrorist organizations to strengthen in the region and after this time, the external actors intervened in the“fight against terrorism”and the situation in Syria was securitizationed. Changing power blocks and differences in interest for the region have made the solution process uncertain in the Syrian civil war that entered its eighth year as of 2019.