Karşı Edebiyat Dergisi etrafında gelişen edebi faaliyetler (1-56. sayılar)
Literature activities took place around the Counter Literature Magazine (Issues 1-56)
- Tez No: 635761
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
“Karşı Edebiyat”dergisi Baki Yiğit'in derlemesiyle ilk kez 1986 yılında çıkarılmaya başlanan ve toplam 112 sayıdan oluşan ve ilk sayısı 1 Ocak 1986 tarihinde yayımlanan bir edebiyat dergisidir.“Karşı Edebiyat”dergisi; içinde bulunduğu dönemde çıkan Kıyı, Varlık, Türk Dili, Milliyet Kültür-Sanat Eki, gibi dergilerden farklı bir içerik ve atmosfer taşımaktadır. Diğer dergilerde görülen bilimsel ciddiyetin yerine, daha serbest ve karşıt fikirsel bir mahiyet taşır. Derginin yazar ve şair kadrosu arasında Hasan İzzettin Dinamo, Abidin Aydın, Mehmet Yaşar Bilen, Ali Yüce, Muzaffer Buyrukçu, Aslan Ünlü, Burhan Günel bulunur. Karşı Edebiyat dergisi içerisinde şiirler, hikâyeler, tiyatrolar, edebî hatıralar gibi edebî türler ile gezi yazıları, vecizeler, felsefî düşünceler, nükteler, fıkralar ve makaleler bulunmaktadır. Dergide ön plana çıkan tür şiir olmakla birlikte Yeni Edebiyat ve Batı Edebiyatı temsilcileri üzerine yazılmış yazılar oldukça fazladır. Bunun yanında dönemin önemli isimlerine ait çok sayıda edebî hatıraya da yer verilmiştir. Dergi 1 Ocak 1986 tarihinde çıkmaya başlamış ve 112. sayısıyla kapanmıştır. Biz bu çalışmamızda malzemenin çokluğundan dolayı, derginin ilk 56 sayısını incelemeye çalıştık. Yaptığımız çalışmalarda derginin neden kapandığına dair bir bilgiye rastlanmamıştır. Bu kapanmanın dönemin siyasi şartları sebebiyle doğabilecek okuyucu kaybı endişesiyle olabileceğini düşünmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The counter literary magazine was published in 1986 with the compilation of Baki Yiğit and published in the last period magazines of the National Literature consisting of 112 numbers and between 1 January and 1 December. Kıyı, Varlık, Türk Dili and Milliyet Kültür Sanat Eki, which is published during the period of the Karşı Edebiyat Dergisi, has a different content and atmosphere than the magazines. Instead of the scientific seriousness seen in other magazines, it has a more liberal and counter-ideological character. The writer and poet cadre Hasan Izettin Dinamo Abidin Aydin, Mehmet Yasar Bilen, Ali Yüce, Muzaffer Buyrukçu, Aslan Ünlü, Burhan Günel. Literary magazines include literary genres such as poems, stories, theaters, literary memories, travel writings, scrolls, philosophical thoughts, nukers, jokes and articles.. The poems, which have a wide place in the magazine, have been published in the writings on Old Literature, New Literature and Western Literature and their representatives. Besides this, numerous literary memories belonging to the important names of the period were given. The magazine closed with the issue number 112 of January 1, 1986. There was no information on why the magazine was closed. It is possible to imagine that this closure may be due to the loss of readers due to the political situation of the period.