Isıtma sistemlerinin enerji verimlilikleri ile karbon salınım potansiyellerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile karşılaştırılması
A comparison between efficiency of heating system and carbon emission potential by use of multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 564263
  2. Yazar: MİRAÇ ÖZTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamın amacı, bir ısıtma sistemi seçerken bölgeye ve kişisel kişisel isteklere uygun, finansal ve finansal olmayan kriterleri bir arada değerlendirerek, yakıt performansları ve sera gazı salınımı özelinde bir karar verme metadolojisi oluşturmak ve mantıklı seçimleri sayısal olarak göstermektir. Bu amaçla mimari çizimi olan bir bina belirlenmiş, MS Excel kullanılarak TS 825'e uygun ısı kaybı hesabı denklemleri oluşturulmuş, ülkemizde yer alan 4 tip ısıtma bölgesi için şehirler belirlenerek ayrı ayrı hesaplanmıştır. Binanın farklı bölgelere oturtulması esasına göre yapılan ısı kayıpları kullanılarak farklı ısıtma tipleri seçimi ve farklı yakıt kullanımı üzerinden yakıt maliyeti, kurulum maliyeti ve sera gazı salınımı hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar ve belirlenen diğer kriterler ise Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), VIKOR ve TOPSIS ile incelenmiş, seçimler birbirleri ile matematiksel yönü ortaya konularak karşılaştırılmış ve en iyi çözüm belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a decision making methodology for fuel performances and greenhouse gas emissions of heating systems by considering combination of financial and non-financial criteria which are dependent on the region and the people, and to show logical choices numerically. For this purpose, a specific building with its architectural drawings was selected and heat loss equations were utilized by using MS Excel according to TS 825. Calculations of heat loss were performed separately for four different types of heating zones in our country by selecting different cities in these zones. Bu using heat losses which were calculated based on placing the building in different zones, different types of heating strategies were determined. Moreover, fuel costs, installation cost and greenhouse gas emissions were determined based on different fuel usage amounts. These calculations and observed criteria were investigated by Analytical Hierarchy Process (AHP),VIKOR and TOPSIS, which are merged under Multi Criteria Decision Making Methods and an effort for showing the mathematical aspect of comparison of these selections was performed in order to determined the best solution.