İlkokul öğrencilerinin okuma ve yazma tutumlarındaki değişimin incelenmesi
Investigation of change in reading and writing attitudes of primary school students
  1. Tez No: 564264
  2. Yazar: NİDA EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilere uygulanan okuma ve yazma etkinliklerinin, öğrencilerin okuma ve yazma tutumlarına etkisinin incelenmesi, sınıf öğretmenlerinin öğrencilerin okuma ve yazma tutumlarını olumlu yönde geliştirmeye yönelik görüşlerinin belirlenebilmesi ve öğrencilere yönelik yapılan etkinliklerin veliler tarafından değerlendirilmesidir. Nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunu sınıf öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerinin okuma ve yazma tutumlarını olumlu yönde geliştirmeye yönelik görüşlerinin belirlenebilmesi ve öğrencilere yönelik yapılan etkinliklerin veliler tarafından değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiş Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında görev yapan toplam 30 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda öğrencilerin okuma ve yazmaya yönelik tutumlarını geliştirmek için hazırlanan etkinliklerin öğrencilerin okuma ve yazmaya yönelik tutumlarına etkisinin incelendiği tek grup ön test- son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel çalışmanın uygulandığı denek grubunda bulunan 29 öğrencinin çalışma öncesi ve sonrası okuma ve yazma tutumu öntest-sontest sonuçları arasında bir fark olup olmadığını ortaya koymak için yapılan ilişkili örneklemler için t testi (Paired Samples t Test) sonucunda, deneysel çalışma öncesi yapılan öntest puan ortalaması ile deneysel çalışma sonrası yapılan sontest puanları ortalaması arasında anlamlı bir fark görülmüştür . Test sonuçları deneysel çalışmanın okuma ve yazma tutumu üzerinde anlamlı etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrenci velileri ile görüşme yapılarak deneysel çalışma hakkında görüşleri alınmıştır. Veli görüşlerine dayanarak deneysel çalışmanın büyük ölçüde amaçlarına ulaştığı ve başarılı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of activities applied to students on reading and writing attitudes, to determine the opinions of class teachers towards improving students' reading and writing attitudes positively and to evaluate the activities made by the parents. Mixed method was used in this study, where qualitative and quantitative methods were used together. The qualitative dimension of the research is to determine the opinions of the primary school teachers towards improving the reading and writing attitudes of primary school students positively and to evaluate the activities carried out for the students by the parents. For this purpose, a semi-structured interview form was used. In the 2017-2018 academic year, a total of 30 teachers were interviewed in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep. In the quantitative dimension of the study, a single group pre-test and post-test weak experimental design were used to examine the effects of the activities prepared to improve students' attitudes towards reading and writing. After the t-test (Paired Samples t-Test) of 29 students in the study group to determine whether there was a difference between pre-test and post-test results of reading and writing attitudes, the average of pre-test scores before the experimental study There was a significant difference between the mean posttest scores after the experimental study. Test results show that experimental study has a significant effect on reading and writing attitude. Test results show that the experimental study has a significant effect on the reading and writing attitude. Besides, interviews were made with student' parents and their opinions about the experimental study were obtained. Based on the views of parents, it can be said that the experimental study has achieved its goals and succeeded to a large extent.