Fotovoltaik güneş paneli destekli karbon film ısıtma uygulamasının enerji, ekonomik ve çevresel performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the energy, economic and environmental performance of photovoltaic solar panel supported carbon film heating application
- Tez No: 992527
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KANDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kümes hayvancılığı sektörü, insan beslenmesi için uygun maliyetli bir protein kaynağı sağlayarak hayvancılık sektörünün önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Ekonomik ve besinsel önemine rağmen, sektör oldukça enerji yoğun olup, istikrarlı çevre koşullarını sağlamak için büyük ölçüde elektrik ve termal enerjiye dayanmaktadır. Kümes hayvancılığı üretim sistemlerinin enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği kritik bir araştırma odağı haline gelmiştir. Hayvan refahı ve üretim verimliliğinin sağlanması için homojen bir sıcaklık dağılımının sağlanması esastır. Eşit olmayan ısıtma genellikle kuşlarda termal strese neden olabilen lokal soğuk veya sıcak bölgelere yol açar. Termal stres, yem alımını, büyüme hızını, bağışıklık fonksiyonunu ve genel verimliliği olumsuz etkileyerek sonuçta daha düşük et ve yumurta kalitesine yol açar. Kümes hayvancılığında enerji maliyetlerinin artması bu konuda yenilenebilir enerji teknolojilerinin önemini arttırmıştır. Fotovoltaik (PV) teknolojisi, günümüzün iklim değişikliği ve karbon yoğun enerji üretim dünyasında sorun yaratan elektrik tedarik sorunları için ideal bir çözümdür. Karbon film ile ısıtma, elektrik iletkenlikleri ve yüksek verimlilikleri sayesinde hassas ısıtma ve sensör sistemlerinde oldukça etkilidir. Bu çalışma, kümes hayvancılığı sektöründe bir PV destekli karbon film ısıtma sisteminin enerji performansını değerlendirerek hem enerji tüke-timini azaltmayı hem de ürün kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Deneysel çalışma-da, sistem tasarımı ısıtma yükü, PV ile üretilen güç, yük oranı ve pil kapasitesine dayandırılmıştır. Şebekeden bağımsız sistemin performans verileri tartışılmaktadır. Bu çalışmada ilk kez bir yerleşimde PV destekli yenilenebilir enerji ile ısıtma olarak karbon (infrared) ısıtıcı birleştirerek sistemin enerji verimliliği ve performans analizi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The poultry industry constitutes a vital component of the livestock sector by providing a cost-effective protein source for human nutrition. Despite its economic and nutritional importance, the sector is quite energy-intensive, relying heavily on electricity and thermal energy to maintain stable environmental conditions. Energy efficiency and sustainability of poultry production systems have become a critical research focus. Ensuring a homogeneous temperature distribution is essential for animal welfare and production efficiency. Uneven heating often leads to localized cold or hot zones, which can cause thermal stress in birds. Thermal stress negatively impacts feed intake, growth rate, immune function, and overall productivity, ultimately leading to lower meat and egg quality. Rising energy costs in poultry farming have increased the importance of renewable energy technologies. Photovoltaic (PV) technology is an ideal solution for electricity supply problems that pose challenges in today's climate change and carbon-intensive energy production world. Carbon film heating is highly effective in precise heating and sensor systems due to its electrical conductivity and high efficiency. This study aims to reduce energy consumption and improve product quality in the poultry industry by evaluating the energy performance of a PV-assisted carbon film heating system. In the experimental study, the system design is based on heating load, PV power generation, load ratio, and battery capacity. Performance data of the off-grid system are dis-cussed. This study is the first to examine the energy efficiency and performance analysis of a system combining PV-assisted renewable energy with a carbon (infrared) heater for heating in a residential setting.