Süt ve süt ürünlerinden izole edilen gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin patojenite kriterlerinin incelenmesi
Pathogenicity criters of gram pozitive and gram negative bacteria isolated from milk and dairy productions
- Tez No: 564268
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'da bir süt işletmesinden, semt pazarlarından ve çeşitli pastanelerden satın alınan toplam 100 adet çiğ süt, peynir ve dondurma örneğinden izole edilen 67 Bacillus spp. izolatının slime, biyofilm, proteaz, lipaz, lesitinaz, jelatinaz, DNaz, hemoliz ve siderofor aktivitesi, amino asit dekarboksilaz aktivitesi ve antibiyotik dirençliliğini incelemektir. Çalışmada ayrıca aynı gıda örneklerinden izole edilen 20 Escherichia coli izolatının slime, biyofilm, hemoliz, siderofor ve amino asit dekarboksilaz aktivitesi, antibiyotik dirençliliği ve geniş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) üretimi incelenmiştir. 67 Bacillus izolatının 36'sı (%53,7) Bacillus subtilis, 12'si (%17,9) Bacillus cereus, 10'u (%14,9) Bacillus megaterium, 6'sı (%9) Bacillus licheniformis, 2'si (%3) Bacillus circulans, 1'i (%1,5) Bacillus brevis olarak tanımlanmıştır. Bacillus izolatlarının %94,1'inde slime, %91'inde biyofilm oluşumu, %79,1'inde hemolitik aktivite, %79,1'inde DNaz aktivitesi, %79,1'inde lipaz üretimi, %76,7'sinde jelatinaz üretimi, %62,7'sinde siderofor üretimi, %61,2'sinde proteaz üretimi, %41,8'inde lesitinaz üretimi saptanmıştır. E. coli izolatlarının %100'ünün slime, %90'ının siderofor, %90'ının biyofilm oluşumu ve %70'inin hemolitik aktivitesi pozitif olarak bulunmuştur. Bacillus izolatlarının amino asit dekarboksilaz aktivitesine göre izolatların %100'ü arjinin ve histidin pozitif, %98,5'i tirozin, %92,5'i lizin, %92,5'i ornitin pozitiftir. E. coli izolatlarının dekarboksilaz aktivitesine göre %100'ü lizin, ornitin ve tirozin, %65'i arjinin, %60'ı histidin pozitiftir. Bacillus ve E. coli izolatlarının antibiyotik dirençliliklerinin saptanmasında disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. E. coli'lerin GSBL üretimini belirlemek için çift disk sinerji testi uygulanmıştır. Bacillus izolatları (%79,2) novobiyosin, (%71,6) ampisilin, (%70,1) basitrasin, (%67,2) penisilin, (%52,2) eritromisin, (%16,4) tetrasiklin, (%11,9) vankomisin, (%7,5) kloramfenikol ve (%7,5) amikasin antibiyotiklerine dirençli bulunmuştur. E.coli izolatlarının 16'sı (%80) GSBL pozitif bulunmuştur. E. coli izolatları (%100) ampisilin, (%55) gentamisin, (%50) kloramfenikol, (%45) seftazidim, (%40) aztreonam, (%40) tetrasiklin, (%30) amoksisilin-klavulanik asit, (%30) siprofloksasin, (%30) amikasin, (%25) sefotaksim, (%15) seftriakson, (%15) ertapenem antibiyotiklerine dirençli bulunurken (%100) imipeneme duyarlı olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Escherichia coli, Bacillus, Süt, Dondurma, Peynir, Patojenite Kriteri
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the slime, biofilm, lipase, lechitinase, gelatinase, DNase, hemolysin and siderophore production, amino acid decarboxylase activity and antibiotic resistance of 67 Bacillus spp. isolates from 100 raw milk, cheese and ice cream samples purchased from open bazaars, pastry shops and dairy plants in Ankara. The present study is also carried out to identify slime, biofilm, hemolysin, siderophore and aminoacid decarboxylase properties, antibiotic resistance and extended spectrum β-lactamase (ESBL) production of 20 Esherichia coli isolates isolated from these samples. Of the 67 Bacillus isolates, 36 (53.7%) were identified as Bacillus subtilis, 12 (17.9%) as Bacillus cereus,10 (14.9%) as Bacillus megaterium, 6 (9%) as Bacillus licheniformis, 2 (3%) as Bacillus circulans, 1 (1.5%) as Bacillus brevis. A high proportion of Bacillus isolates had slime formation (94.1%), biofilm formation (88.1%), hemolytic activity (79.1%), DNase activity (79.1%), lipase production (79.1%), gelatinase production (76.7%), siderophore production (62.7%), protease production (61.2%), lechitinase production (41.8%). The frequency of positive slime formation, biofilm formation, siderophore production and hemolysis for E. coli isolates were 100%, 90%, 70% respectively. Decarboxylase activity was quite common for Bacillus isolates and 100% of the isolates could decarboxylate arginine and histidine. The isolates also could decarboxylate tyrosine (98.5%), lysine (92.5%), ornithine (92.5%). The ability to decarboxlate lysine, ornithine and tyrosine was present in all isolates of E. coli 100% and 65%, and 60% of the isolates also decarboxylate arginine and histidine respectively. Resistance to antimicrobials was tested in all Bacillus and E. coli isolates by the disk diffusion method. The double-disk synergy test was used to determine ESBL production in E. coli. Bacillus isolates were found to be resistant to (79.2%) novobiosin, (71.6%) ampicillin, (70.1%) bacitracin, (67.2%) penicillin, (52.2%) erythromycin, (16.4%) tetracycline, (11.9%) vancomycin, (7.5%) chloramphenicol and (7.5%) amikacin. ESBL production was detected in 16 (80%) E. coli isolate. The study also showed that E. coli isolates exhibit to (100%) ampicillin, (55%) gentamicin, (50%) chloramphenicol, (45%) ceftazidime, (40%) aztreonam, (40%) tetracycline, (30%) amoxicillin-clavulanic acid, (30%) ciprofloxacin, (30%) amikacin, (25%) cefotaxime, (15%) ceftriaxone, (15%) ertapenem but sensitive to (100%) imipenem. Key Words : Escherichia coli, Bacillus, Milk, Ice Cream, Cheese, Pathogenicity