Takvîm-i Vekâyi' ye göre Birinci Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı devleti'nde eğitim hareketleri
Training movements in the Ottoman state in the First World War against the Takvlim-i Case
  1. Tez No: 564271
  2. Yazar: NAZAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Osmanlı Devleti'nin ilk resmi Türk gazetesi olan Takvîm-i Vekâyi', 1831 yılında yayın hayatına başlamıştır. Birinci el kaynaklar arasında yer alan bu gazete sayesinde hükümetle alakalı haberler ve ilanlara ulaşılmıştır. Yapmış olduğumuz çalışma da Tâkvim-i Vekâyî'ye göre I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti'nde yaşanan eğitim hareketliliğine dairdir. Bu gazeteye baktığımızda konumuz dâhilinde olan içerik Rûmî olarak 1330-1333 yıllarına tekabül etmektedir, o nedenle bu yıllar içerisinde yayınlanan gazete başlıklarını ele almış bulunmaktayız. Osmanlı Türkçesi ile yazılan gazetenin transkripsiyonu yapıldıktan sonra tasnif ve tenkit aşamasından geçrilerek değerlendirme yapılmıştır. Ele almış olduğumuz konunun tarih sınırlaması içinde transkripsiyonu yapılan belgelerle bu döneme ait haber ve ilanları hakkında bir nebze de olsa bilgi sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
The first official newspaper of the Ottoman Empire, Takvîm-i Vekâyi', began publishing in 1831. This newspaper, which is among the first-hand sources, has reached government news and advertisements. The study we conducted was also related to educational mobility in Ottoman Empire during World War I according to Tâkvim-i Vekâyî. When we look at this newspaper, the content that is within our scope corresponds to the years of 1330-1333 as Rûmî, and therefore we have covered the newspaper headlines published during these years. After the transcription of the newspaper which was written with Ottoman Turkish, the evaluation was made after passing the classification and criticism stage. We have a little knowledge about the documents that have been transcribed and the news and advertisements of this period.