Toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğünün İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin 11. maddesi kapsamında incelenmesi
Analysis of the freedom of assemblies, demonstrations and marches within the scope of the article 11 of the European Convention on Human Rights
- Tez No: 564291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Demokratik süreçlere kitlelerin katılımını olanaklı kılan yollar içerisinde, kolektif bir ifade yöntemi olarak toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin hukuki çerçevesinin gelişimi gerek Batı'da, gerekse de Türk hukukunda geçmişten beri önem arz etmiştir. Türk hukukunda toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğü, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin on birinci maddesinde ise barışçıl toplanma hakkı kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşleri güvence altına alınmaktadır. Söz konusu çalışma; ilk aşamada toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğünün teorik kapsamını tespit edip, ikinci bir kertede ise İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi içtihadında barışçıl toplanma hakkının niteliği ile kapsamını ve bu hakkın sınırlandırılmasına ilişkin ilkeleri açığa çıkarmayı ve bir Avrupa barışçıl toplanma hukukunun ne ölçüde var olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of the legal framework concerning assemblies, demonstrations and marches as a means of collective expression that renders possible mass participation to democratic processes possible; has long been of importance in the West as well as in Turkey. Assemblies, demonstrations and marches are granted legal protection as fundamental rights under the name of“freedom of assembly and demonstrations”in Turkish law, and under the name of“right to freedom of peaceful assembly”pursuant to the Article 11 of the European Convention on Human Rights. This study aims at determining the theoretical scope of the freedom of assemblies, demonstrations and marches in a first stage; then at proceeding to unveil the content and the principles governing the restriction of said freedom in the jurisprudence of the European Court of Human Rights and finally at ascertaining to what extent a European law of peaceful assembly exists.