Avrupa İnsan Hakları Sözlşemesine göre toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğünün kapsamı ve Türkiye'deki uygulamalar
The content and applications in Turkey of meeting and demonstration freedom according to the Europen Human Rights Convention
- Tez No: 253696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi temel hak ve özgürlüklerin koruyucu belgelerindendir. Avrupa Konseyine üye ülkelerin insan hakları alanında yapmış oldukları ilerlemeler sözleşme ile uluslararası bir boyuta taşınmıştır. Bu temel haklar arasında yer alan Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğü Uluslararası Sözleşmeler, Anayasa ve Kanunlar ile güvence altına alınan kişinin kendisini ifade edebilmesi, fikir ve düşüncelerini başkalarına aktarabilmesi ve bir kamuoyu oluşturması anlamını taşımaktadır.Ancak burada önemli olan devletin ve özellikle kanunların uygulayıcısı olan kolluk kuvvetlerinin daima Uluslararası Sözleşmeler, Anayasa ve Kanunlar çerçevesinde ve insan hakları göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir. Aksi halde hak ve özgürlüklerin kullanımında ihlal olduğu takdirde devletin uluslararası sorumluluğu gündeme gelecektir. Yani Devlet Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu ihlallerden dolayı yargılanabilecektir.Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğü ili ilgili olarak özellikle uygulamada kolluk kuvvetlerimizin uluslararası ve ulusal mevzuat çerçevesinde hareket etmesi gerekmektedir. Gelişmişliğin ve ilerlemenin ölçütü temel hak ve özgürlüklere saygılı olmaktan geçer. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğü de temel haklar ve özgürlükler arasında yer aldığından dolayı bu hak ve özgürlüğün kullanımında kolluk kuvvetlerimiz belirlenen çerçeve dahilinde hareket etmelidir. Aksi takdirde aşırı veya orantısız güç kullanımı bu hak ve özgürlüğün korunmasını değil ihlalini sağlayacaktır.Bu çalışmamızda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine göre Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğü ele alınarak uluslararası boyutta incelemesi yapılmış ve mevcut durumun ülkemiz açısından anayasal ve yasal düzeyde değerlendirmesi yapılarak demokratikleşme ve insan hakları boyutlarıyla konu irdelenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde ülkemiz açısından çeşitli uygulamalar ele alınarak değerlendirilmiş olması da insan hakları açısından son derece önemlidir.Çalışmamızın amacı; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğünün uluslararası bir sözleşme olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi boyutlarıyla ele alınarak, ülkemizdeki mevzuat çerçevesinde ve uygulamalar bazında incelemesini yaparak, mevcut durumu ortaya koyarak sağlıklı bir değerlendirmesini yapabilmektir. Bu, ülkemiz için demokrasi ve insan hakları açısından son derece önemlidir. Çalışmamızda konu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasa, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulamasına Dair Yönetmelik, çeşitli Kanun ve Yönetmelik hükümleri ile Yüksek Mahkeme İçtihatlarından faydalanılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The document of European Conversation on Human Rights is the guardian of fundamental rights and freedoms. The Improvements that the member states of European Council have made in the field of Human Rights were taken to an international dimension within a contract. The freedom meetings and demonstrations among these fundamental rights means that one who is in the assurance of International Contracts, constitution and the Law can express himself ideas and thought and create a public opinion.However it is crucial that state and the enforcements of Laws that are the performers of the Law are always needed to act in the framework of International Contracts, Constitution and Laws by considering Human Rights. Otherwise, in case of the ignorance of the rights and Freedoms, the States International responsibility will be on the agenda hence, the state will be able to be seen in The Court of Human Rights in Europe due to this jurisdiction.It?s a necessity for our law enforcement to act in the frame of International and National legislation especially in regard with the practice on the Meetings and Demonstrations. The Measure to Progress and developments is to be respectful. Due to the fact that the freedom of the Meeting and Demonstration are among the Basics Rights and Freedoms, it?s expected that Law enforcement must act within the specified frameworks. Otherwise, excessive or disproportionate use of force will not keep the maintenance of these Rights and Freedoms.In this study of ours, the Freedom of Meeting and Demonstration according to the European Human Rights Convention has been focused and examined in the International dimension, and the topic has been employed in the dimension of demarcation and Human Rights by considering the present situation in our country of the level of the Constituent and Laws. It also quite important for the Human Rights to be considered these issues in terms of being eliminated some samples in the framework of European Convention and Human Rights.The aim of our study; We are to evaluate properly the present situation by having examined considered the freedom of Meeting and Demonstration in terms of European Convention on Human Rights, which is an international convention, examining them in the frame of legislations and practices. This is very crucial for our country in point of Democracy and Human Rights. The topic in our study has been discussed within the use of European Human Rights Convention, the Constitution, No 2911 Low and Meetings and Demonstrations and their applications, some provisions of various Laws and Regulations, and the Supreme Court cases.