Germenin, denge üzerinde etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation for the effects of stati̇c stretchi̇ng
  1. Tez No: 564292
  2. Yazar: KEZBAN ÜMRAN KÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Statik germe uygulamalarının, denge üzerine etkisi olup olmadığının araştırılması. Gereç ve Yöntem: Yaşları 18-35 arasında değişen, eklem hareket açıklıkları Türk populasyonuna göre normatif sınırlar arasında olan 52 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan çalışmaya katılmayı kabul eden ve Gönüllü Onam Formu'nu imzalayan gönüllülerin demografik bilgileri (ad, soyad, boy, kilo, yaş) kaydedilmiştir. Bilgileri alınan hastalar doğrudan Tekscan MatScan™ Pressure Mat System cihazı üzerine alınarak fonksiyonel uzanma testi uygulanmıştır. Her bir ölçümden önce Tekscan MatScan™ Pressure Mat System cihazı kalibre edilmiştir. Her bir katılımcı için ilk fonksiyonel uzanma mesafeleri ve fonksiyonel uzanma testi esnasındaki CoP salınım mesafesi ve alanı kayıt altına alınmıştır. İlk ölçüm sonrası katılımcılara en az birer gün ara ile farklı kas gruplarına statik germe uygulamaları yapılmıştır. Sırası karışık olarak uygulanan plantar fleksör, lumbal ekstansör ve hamstring kas grubu statik germe uygulamaları gözler açık ve kapalı pozisyonda gerçekleştirilmiştir. Her bir germe uygulaması sonrası Tekscan MatScan™ Pressure Mat System cihazı ile CoP verilerindeki değişiklikler kaydedilmiştir. Bulgular: Katılımcıların boy, kilo, yaş, cinsiyet kriterleri normal dağılım göstermektedir. İstatistiksel analiz yöntemi olarak uygulanan Bağımlı gruplar T-Testi sonucunda gözler kapalı pozisyonda iken germe öncesi ve sonrası denge parametrelerinde anlamlı değişim yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the effects of static stretching on balance. Materials and Methods: The study group consisted of 52 people aged between 18 and 35 years, whose range of motion was within the normative limits of the Turkish population. The participants' demographic information (name, surname, height, weight, age) were recorded. The patients who received the information were directly applied to the Tekscan MatScan ™ Pressure Mat System and a functional reach test was performed. The Tekscan MatScan ™ Pressure Mat System was calibrated before each measurement. The first functional extension distances for each participant and the CoP oscillation distance and area during the functional reach test are recorded. After the first measurement, static stretching was applied to different muscle groups with at least one day intervals. Plantar flexor, lumbar extensor and hamstring muscle group static stretching applications were performed on eyes open and closed position. After each stretching application, changes in CoP data were recorded with Tekscan MatScan ™ Pressure Mat System device. Results: The height, weight, age and gender criteria of the participants were normal. As a result of the Paired Sample T-test, there was no significant change in the balance parameters before and after stretching in the eyes closed position (p> 0.05).