Farklı floral kaynaklı ballar ile üretilen ayranların (içilebilir yoğurt) bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties in drinkable yogurt (ayran) produced with different floral sources of honey
- Tez No: 564314
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ayran geleneksel olarak tuz ve suyun yoğurtla karıştırılmasıyla üretilen fermente bir içecektir. Bu çalışmada, ayrana bal katılarak tüketici için alternatif sunmak ve ayranın fonksiyonel özelliklerini geliştirmek amaçlanmıştır. Ayran üretiminde iki çeşit bal (çiçek ve çam balı) ve karışımı ile iki ayrı oran (%10 ve %20) kullanılmıştır. Depolama süresince (1., 10. ve 21. gün) ayran örneklerinin fiziksel, reolojik, mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayran is traditionally a fermented beverage produced by mixing salt and water with yogurt. The purpose of adding was to present a new alternative for consumers who don't like salty and sour taste, to enrich the functional properties of ayran. In this study, two different rates of honey (10% and20%) were added to manufactured ayran. And, two type of honey (pine, flower honey) were used to produce ayran. Rheological, microbiological, sensory, chemical and physical analyses were carried out on the1, 10 and 21th days.