Bazı ceviz (Juglans regia L. ) çeşitlerinde farklı ekolojilerin verim ve kalite öğelerine etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effect of different ecologies on yield and quality parameters of some walnut (Juglans regia L. ) cultivars
- Tez No: 120404
- Danışmanlar: PROF.DR. UYGUN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
VII ÖZET BAZI CEVİZ (Juglans regia L) ÇEŞİTLERİNDE, FARKLI EKOLOJİLERİN VERİM VE KALİTE ÖĞELERİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR. BALCI, Belit Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Uygun AKSOY Mart 2002, 289 Sayfa 1998 - 1999 yıllarında, Ege ve Marmara bölgelerinde yürütülen çalışmanın amacı, bazı Türk ceviz ( Juglans regia L.) çeşitlerinde, farklı ekolojik koşulların, verim ve kalite özelliklerine etkisini belirlemektir. Yalova 1, Yalova 2, Yalova 3, Yalova 4 ve Kaplan 86 çeşitleri ile kurulu olan araştırma bahçeleri, başlıca üretim bölgelerinde seçilmiştir. Çeşitlerin çiçeklenme durumlarını belirlemek amacı ile fenolojik gözlemler yapılmış, ayrıca verim ve kalite özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda ele alınan 25 özellikten istatistiki anlamda önemli bulunanlar, faktör analizine alınmış ve bu özelliklerden diğerlerini temsil yeteneği yüksek bulunan 9 özellik ortaya konmuştur. Bu özellikler ağaç başına verim (kg I ağaç), iç ağırlığı (g), kabuklu meyve ağırlığı (g), meyve iriliği (mm), kabuk kalınlığı (mm), meyvede nem, toplam yağ, ham lif, ve protein oranlan (%)' dır. Bunun yanında araştırmanın yürütüldüğü ekolojilerdeki iklim koşullan ile meyvecilikte öneme sahip bazı iklimsel göstergeler hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. İncelenen ceviz bahçelerinde iklimsel istekler bakımından herhangi bir sınırlama olmadığı ve çeşitler arasında farklılıklar olmasına karşın meyve kalitesinin kabul edilebilir boyutlarda olduğu belirlenmiştir. Öte yandan meyve verimleri tüm çeşitlerde oldukça düşük bulunmuş ve elde edilen değerlerin yabancı çeşitler için belirtilen ortalamalardan uzak olduğu saptanmıştır. İncelenen çeşitlerde verimin düşük olması, düşük yanal meyve oluşturma oranının yanında son yıllarda Amerikan, İspanyol, Fransız ve Şili'ye ait standart çeşit ve ümitvar tipler üzerinde yapılan çalışmalarla ortaya konan ve önerilen oranın üzerinde tozlayıcı kullanımı ile ortaya çıktığı bildirilen“aşın tozlanmaya bağlı dişi çiçek aborsiyonu”kaynaklı olabileceği ancak bu durumun standart çeşitlerimizde yapılacak çalışmalarla açıklığa kavuşturulmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar sözcükler : Juglans regia L, ceviz, ekoloji, verim ve kalite
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE EFFECT OF DIFFERENT ECOLOGIES ON YIELD AND QUALITY PARAMETERS OF SOME WALNUT (Juglans reg/aLJ CULTIVARS BALCI, Belit PhD. In, Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Uygun AKSOY March 2002, 289 Pages The aim of the study carried out in 1998 and 1999 in Marmara and Ege regions in the western part of Turkey was to determine the effect of climatic conditions prevailing in different locations on yield and fruit quality of some Turkish walnut ( Juglans regia L.) cultivars. The experimental orchards established by cultivars, Yalova 1, Yalova 2, Yalova 3, Yalova 4 and Kaplan 86 were selected within the main production areas. In the researchwork, the phenological observations were made for floral development and, yield and fruit quality properties were investigated. Out of the analyzed 25 parameters, the statistically significant ones were seperated into factorial groups based on factor analysis and nine of them were found to be representative of the others. These nine properties were yield per tree (kg / tree), kernel weight (g), fruit weight (g), fruit size (mm), shell thickness (mm) and fruit moisture, total fat crude fiber and protein contents (%). In addition, climatic conditions of the regions and some climatic indices important in fruit growing were calculated and evaluated. No climatic limitations were found to prevail upon the evaluation of the climatic data. Even if there were some differences among the varieties, the overall fruit qualify was all at acceptable levels. The yields were found to be rather low in all the cultivars and far from the averages reported for foreign varieties. Besides the low number of lateral buds in the investigated varieties, it was stated that low fertility could result from the abortion of pistillate flowers due to overpollination as it was determined in some American, French, Spanish and Chilian walnut varieties. Recommendations were made for further researchwork to clarify the impact of pistillate flower abortion in Turkish standard walnut cultivars. Key words : Juglans regia L, walnut ecology, yield and fruit quality