FED faiz oranlarının emtia piyasasının hacmine etkisi - Dünya ve Türkiye'den örnekler
The impact of FED interest rates on the amount of commudity market examples from world and Turkey
  1. Tez No: 564333
  2. Yazar: BAHLUL AGHAVERDIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAN MASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yatırımcılar, 150 yıldan fazla bir süredir emtia piyasalarında alım satım yapmaktadırlar. Emtialar basit mallar ve gıda arzımızın temelini oluşturan malların imalatıdır. Emtia Ticaret borsaları ekonomide hayati bir rol oynar ve bu borsalar sayesinde ülkeler ekonomik bir büyüme sağlamıştır. Emtia borsaları, yatırımcılara ve yatırımcılara vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyon ve diğer türev ürünler ile alım satım yapma olanağı sağlamaktadır. Doğası gereği, bu yatırım araçları sadece en profesyonel ve en deneyimli yatırımcılar tarafından kullanılan son derece karmaşık finansal araçlar olarak nitelendirilmektedir. İşlem hacmi, bir günde borsadaki işlem sayısının toplamını ifade etmektedir. Bu işlem, yatırımcıların ilgisini ve ardından yatırım yapılan araçların fiyatında büyük etkisi olduğunu göstermektedir. İşlem hacmi yatırımcıların karar vermesinde büyük etkiye sahiptir. Bundan dolayı yatırımcılar işlem hacmine etki eden faktörleri araştırmaktadırlar. Diğer taraftan, Federal Rezerv Bankası, ABD'nin ekonomik büyümesini kontrol etmek için federal fon oranını bir araç olarak kullanmaktadır. Bu onu dünyadaki en önemli faiz oranı yapmaktadır. Bu çalışmada, farklı emtia borsalarından, en çok işlem gören emtia verileri alınarak, dünya üzerindeki çok büyük etkisi olan FED faiz dereceleri arasındaki ilişki araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investors have been trading in commodity markets for more than 150 years. Commodities are the production of goods that are the basis of simple goods and food supply. Commodity exchanges play a vital role in the economy, which has led to economic growth. Commodity markets enable investors and investors to trade futures contracts, options and other derivatives. By their nature, these investment instruments are considered to be highly complex financial instruments used only by the most professional and experienced traders. The trade volume represents the total number of transactions on the stock exchange in one day. This process shows the interest of investors and the effect of the price of the means that are invested. The trade volume has a great impact on investors' decision making. Therefore, investors are investigating the factors affecting the trading volume. On the other hand, the Federal Reserve Bank uses the federal funding rate as a tool to control US economic growth. This makes it the most important interest rate in the world. In this study, the most traded commodity data from different commodity exchanges and the relationship between FED interest rates which have a great impact on the world is being investigated.