Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık
Organization culture and organizational commitment
  1. Tez No: 564374
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde hızla değişen çevre koşullarına bağlı olarak değişen trendler, ihtiyaç ve beklentiler, teknolojik gelişmeler ve küreselleşme, işletmeleri, güçlü bir örgüt kültürüne sahip olmaya mecbur bırakmaktadır. İşletmelerin bu rekabet ortamında başarıya ulaşabilmek için örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığa önem vermeleri gerekir. İlk bölümde örgüt kültürünün temel özellikleri incelenirken ikinci bölümde ise örgütsel bağlılık ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki rolüne değinilmiştir. Bu konular teorik olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada sırasıyla örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramları tüm yönleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramlarının günümüz piyasa koşullarında işletmelerin başarılı olabilmesi için ne kadar önemli olduğu anlatılmıştır. İlk bölüm örgüt kültürünün teorik olarak tüm özellikleri incelenmiş, ikinci bölümde de aynı şekilde örgütsel bağlılık ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise daha önceki bölümlerde ayrıntılı olarak incelemiş olduğumuz örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın birbirleri üzerindeki rollerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapidly changing environmental conditions due to changing trends, needs and expectations, technological advances and globalization, businesses are forced to leave to have a strong organizational culture. Enterprises to achieve success in this competition must give greater consideration to the organizational culture and organizational commitment. In the first chapter the main features of the organizational culture is discussed in the second part examining the organizational commitment. The third chapter addresses the role of organizational culture on organizational commitment. These issues are discussed theoretically. Respectively concept of organizational culture and organizational commitment in all aspects of this study were explained. In today's market conditions, organizational culture and organizational commitment has been expressed that the concept of how important it is for businesses to be successful. The first part of the culture of the organization examined all the features in theory, in the same way in the second section are discussed organizational commitment. Organizational culture we have studied in detail in the third chapter, the previous chapter has discussed the roles and organizational commitment on each other.