Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ilişkisi ve bir uygulama
The relanti̇onshi̇p between organi̇zati̇on culture and organi̇zati̇onal commi̇tment and an one appli̇cati̇on
  1. Tez No: 388082
  2. Yazar: UĞUR UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşmenin genişleyen boyutuyla birlikte işletmeciliğin gelişerek sınır ötesi bir konuma gelmesi, bilgi teknolojisi ve kitle iletişim araçlarının yaygınlık kazanması, çok uluslu işletmelerin kurulması ve çok farklı kültürel ortamlarda iş yapma zorunluluğunun doğması, kültürün örgütlerin yönetimindeki önemini arttırmaktadır. Örgütlerde kültür, örgütsel bir kişilik duygusu oluşturarak, örgütsel bağlılığı geliştirir ve davranışları şekillendirir. Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramları, hızlı bir değişim ve gelişim yaşayan günümüz iş dünyasında, örgütsel hedeflerin gerçekleştirilmesinde büyük ve etkin bir rol üstlenmektedir. Örgüt kültürü, değişen çevre koşullarında amaçlara yol gösterici bir kontrol aracı olarak, örgüt açısından kritik faktörleri belirlemekte, bireyler arasındaki etkileşim biçimini ortaya koymakta; örgütsel bağlılık hissi yaratarak, örgütün ortak inanç ve değerlerine bağlılık normu kazandırılmasını desteklemektedir. Örgütlerin sürekli olma ya da rekabet ortamında varlıklarını olabildiğince uzun vadeye yayabilmelerinde belirleyici unsurlardan biri de, her bireyin örgütü başlı başına bir olgu olarak özümsemesi ve içinde bulundukları kurumun kimliğine, politikalarına ve vizyonuna bağlılık duyması olmuştur. Bu aşamada örgütsel bağlılığı; kurum kimliği, vizyon ve misyonunun temel belirleyicisi olan örgüt kültürünün bir sonucu olarak algılamak yanlış olmayacaktır. Özellikle, insan faktörünün öneminin artması ve örgütsel başarıdaki çalışan birey unsurunun farkına varılmasıyla birlikte, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık konularının örgütler açısından taşıdığı önem artmaya başlamıştır. Bu noktadan hareketle, bu tezin amacı; örgüt kültürü kavramının belirleyici öğeleri ve bu kavramın örgütsel bağlılık kavramıyla olan ilişkilerini araştırmak, örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin boyutlarını tespit etmeye yöneliktir. Araştırmanın verileri, Malatya Polis Meslek Yüksekokulu Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli üzerinde uygulanan anket uygulaması yoluyla temin edilmiştir. Gerçekleştirilen alan araştırmasına uygulanan istatistiksel analiz ve testler sonucunda elde edilen bulgular, örgüt kültürü düzeylerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin boyutlarını ortaya koymuştur. Güçlü bir örgüt kültürüne sahip örgütlerde, işgörenlerinin örgütsel bağlılıklarının olumlu yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Güçlü bir örgüt kültürü ile sağlıklı ve yüksek bir örgütsel bağlılık tutumu taşıyan işgörenlere sahip olabilme avantajı açısından örgüt yönetimlerine büyük görevler düşmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Örgüt Kültürü, Örgütsel Bağlılık.
Özet (Çeviri)
The importance of culture in managing organizations has risen dramatically due to the fact that business administration has crossed over borders via the developments in globalisation; that information technologies and mass media have become more common; that many multi-national companies have been founded; and that there occured a compulsion to do business in various different cultural environments. Culture forms a organizational character, improves commitment to the organization, and shapes behaviours of the individuals in an organization. The terms“organization culture”and“organizational commitment”posses an important and indispensible role in our rapidly changing and developing business world in order to achieve the organizational goals. Organizational culture, determines the crucial factors for the organization like a guide to the goals in ever changing environment; shapes the interaction between the individuals; reinforces the commitment of the members to the common beliefs and values by creating organizational commitment. One of the critical factors for the organizations to be consistent or to expand its existence to the long term in a competitive environment, is that; for the each individual to adopt organization as an independent phenomenon and to feel commitment to the identity, policy and the vision of the organization for which they work. At this stage, it would not be wrong to perceive the organisational commitment which is the basic determinant of the identity, the mision and the vision of the organisation. Especially with the increasing importance of the human factor and the increasing awareness of the individual who works for the success of the organization, the importance of organizational culture and organizational commitment has increased too. From this point of view, the aim of this thesis is to look into the characteristics of the organizational culture and its relation with organizational commitment and to determine the impact of organizational culture on organizational commitment. The data of this study were obtained via a questionnaire applied to the personnel at Police Vocational College in Malatya. The findings obtained from the statistical analysis and tests applied on the field study showed the effects of the levels of the organizational culture on organizational commitment. In organizations with strong organizational culture, it was determined that the organizational commitment of the employees had been positively affected. The management of the organization has the responsibility to take advantage of having such employees who have higher organizational commitment via strong organizational culture. KEY WORDS: Organizational Culture, Organizational Commitment.