3He+D elastik saçılması için faz kayması analizi
- Tez No: 56440
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ OKUMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Li çekirdeği üzerine yapılan çalışmalar oldukça uzun zamandan beri sürmektedir. Li 'in yukarı uyarılma düzeylerini incelemek amacıyla He + d elastik saçılması deneysel olarak daha önceden çalışılmıştır. Deneysel sonuçların faz kayması analizi ile Li rezonansları konusunda bilgi elde etmek mümkündür. Bunu gerçekleştirebilmek için spin karışımını dikkate alan Şeyler formalizminden yararlanılabilir. Bu çalışmada bu formalizm ele alındı ve He + d elastik saçılmasına uyarlanarak bu saçılma için E( He)=24 MeVde faz kayması analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In spite of the studies done since a long time, the structure of the higher of the states of 5Li is not yet established. In order to study these states by using the experimental data on 3He + d elastic scattering a phase shift analysis can be done. In this study the spin - + 1 -» - + 1 system is reviewed and applied to 3He + d elastic scattering at E(3He)=24 MeV for a phase-shift analysis and phase-shift parameters for this energy were calculated. II