Değişik uygulamaların kivi tohumlarının çimlenme ve çöğür gelişimi üzerine etkileri
- Tez No: 56441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
7. ÖZET Bu araştırma, değişik uygulamaların kivi tohumlarının çimlenmesi ve çöğür gelişimi üzerine etkilerini belirleyebilmek amacıyla 1994-1996 yılları arasında yapılmıştır. Denemede bitkisel materyal olarak dünyada en fazla üretilen kivi çeşitlerinden biri olan Hayvvard çeşidinin tohumları kullanılmıştır. Tohumlara ekimden önce kontrol, oda sıcaklığında katlama, 4°C'de katlama, 4°C'de katlama+GA3l 4°C'de 2 hafta muhafaza, 2500 ppm GA3 ve 5000 ppm GA3 uygulamaları yapılmış, katlama süresi 2,3 ve 4 hafta olarak uygulanmıştır. Denemede elde edilen sonuçlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir. 1.Tohumların çimlenme oranı 1994 yılında %31.67 ile 2500 ppm GA3 uygulamasında en yüksek, %3.67 ile 4°C'de 4 hafta katlama+GA3 uygulamasında en düşük olarak tespit edilmiştir. 1996 yılında ise oda sıcaklığında 4 hafta katlama uygulamasında %26.33 ile en yüksek, %1.33 ile 5000 ppm GA3 uygulamasında en düşük olarak belirlenmiştir. 2.Çöğür boyu oda sıcaklığında 4 hafta katlama uygulamasında 52.35 cm ile en uzun, 5000 ppm GA3 uygulamasında ise 5.57 cm ile en kısa olarak ölçülmüştür. 3.Çöğür çapı bakımından en iyi gelişme 8.69 mm ile 2500 ppm GA3 uygulamasında, en zayıf gelişme ise 2.20 mm ile 4°C'de 4 hafta katlama+GA3 uygulamasında tespit edilmiştir. 4.Çöğürlerin yaprak sayısı 23.67 adet ile oda sıcaklığında 4 Hafta Katlama uygulamasında en fazla, 4.27 adet ile 4°C'de 4 hafta katlama+GA3 uygulamasında en az olarak belirlenmiştir. 5.Sürgün yaş ağırlığının 13.17 g ile 2500 ppm GA3 uygulamasında en yüksek, 1.10 g ile 5000 ppm GA3 uygulamasında en düşük olduğu saptanmıştır. 6.Sürgün kuru ağırlıkları 5.00 g ile 2500 ppm GA3 uygulamasında en yüksek, 0.40 g ile 5000 ppm GA3 uygulamasında en düşük olarak tespit edilmiştir. sn1) l 7.E. fazla kök yaş ağırlığı 39.74 g ile 2500 ppm GA3 uygulamasında, en az kök yaş ağırlığı ise 3.86 g ile 5000 ppm GA3 uygulamasında saptanmıştır. 8.Kök kuru ağırlığı bakımından en yüksek değer 12.21 g ile odasıcaklığında 4 hafta katlama uygulamasında, en düşük değer ise 1.17 g ile 5000 ppm GA3 uygulamasında saptanmıştır. 9.Çöğürlerin en gelişmiş kök boyu 31.17 cm ile 4°C'de 2 hafta katlama uygulamasında en uzun, 7.87 cm ile 5000 ppm GA3 uygulamasında en kısa olarak ölçülmüştür. 10.En gelişmiş kök çapı bakımından 7.09 mm ile oda sıcaklığında 4 hafta katlama uygulaması en yüksek değeri, 1.56 mm ile 4°C'de 4 hafta katlama+GAs uygulaması en düşük değeri vermiştir. 11.Çöğürlerin en gelişmiş saçak kök uzunlukları 22.43 cm ile oda sıcaklığında 4 hafta katlama uygulamasında en uzun, 4.43 cm ile 5000 ppm GA3 uygulamasında en kısa olarak belirlenmiştir. 12.Çöğürlerde en fazla yan kök 3.93 adet ile oda sıcaklığında 4 hafta katlama uygulamasında, en az yan kök 0.90 adet ile 5000 ppm GA3 uygulamasında sayılmıştır. 13.Yan köklerde en fazla dallanma 17.73 adet ile oda sıcaklığında 4 hafta katlama uygulamasında, en az dallanma ise 3.17 adet ile 4°C'de 4 hafta katlama+GAa uygulamasında tespit edilmiştir. 14.Yan köklere düşen ortalama kök sayısı 6.21 adet ile oda sıcaklığında 3hafta katlama uygulamasında en fazla, 0.83 adet ile 4°C'de 4 hafta katlama+GAa uygulamasında en az olarak saptanmıştır. 15.Çöğür kalitesi bakımından en yüksek puanı 3.60 ile oda sıcaklığında 4hafta katlama uygulamasına ait çöğürler, en düşük puanı ise 0.43 ile 5000 ppm GA3 uygulamasına ait çöğürler almıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE EFFECTS OF SOME APPLICATIONS ON SEED GERMINATION AND SEEDLING GROWTH IN KIWIFRUIT This jtudy was carried out to investigate the effects of some applications on seed germination and seedling growth in kiwifruit, between 1994 and 1996. The seeds from widely grown Hayward kiwifruit cultivarwas used. Before seed sowing, the seeds were treated with the applications below; stratifying at room temperature, stratifying at 4°C, stratifying at 4°C with GA3 dipping, storing at 4°C during 2 weeks, soaking in 2500 ppm and 5000 ppm GA3. Stratifying applications were for 2, 3 and 4 weeks. The results can be summarized as fallows. 1. The seed emergence rate was the highest (31.67 %) for the application of 2500 ppm GA3 and it was the lowest (3,67 %) for stratifying at 4°C for 4 weeks with GA3, in 1994. This rate was the highest (26,33 %) at stratifying at room temperature for 4 weeks and lowest (1.33 %) at 5000 ppm GA3 application, in 1996. 2. Height of seedling was the highest (52,35 cm) for the application of stratifying under room temperature for 4 weeks and it was the lowest (5.58 cm) at the application of 5000 ppm GA3. 3. The highest seedling stem diameter (8,69 mm) was obtained at 2500 ppm GA3 application and it was the lowest (2,20 mm) at stratifying under 4°C with GA3 application. 4. The number of leaf per seedling was the lowest (23.67) at the application of stratifying at room temperature for 4 weeks and it was the highest (4,27) at stratifying under 4°C with GA3 with application. 5. The fresh shoot weight per plant was the greatest (13.17 g) at 2500 ppm GA3 and lowest (1,10 g) at 5000 ppm GA3 application. 8283 6. It was determined that the dry shoot weight per plant was the highest (5.00 g) at 2500 ppm GA3 and lowest as (0.40 g) at 5000 ppm GA3 application. 7. The highest fresh root weihgt (39.74 g) was obtained at 2500 ppm GA3 and the lowest fresh root weight (3.86 g) was obtained at 5000 ppm GA3 application. 8. The root dry weight varied from 12.21 to 1.17 g for stratifying at room temperature for 4 weeks and 5000 ppm GA3 application, respectively. 9. The best and worst growth in root length of seedling were beetween 31.17 and 7,87 cm at the applications of stratifying at 4°C for 2 weeks and 5000 ppm GA3, respectively. 10. The highest and lowest growth in root diameter were between 7.09 and 1.56 mm at the applications of stratifying at room temperature for 4 weeks and stratifying at 4°C for 4 weeks with GA3 dipping, respectively. 1 1.“”he best and worst growth in fiberous root length of seedling were between 22,43 and 4.43 cm at the stratifying at room temperature for 4 weeks and 5000 ppm GA3 application, respectively. 12. The number of fiberous roots was the greatest (3.93) at stratifying at room temperature for 4 weeks and lowest (0,90) at 5000 ppm GA3 application. 13. The highest branching in t the fiberous roots (17,73) was obtained at stratifying at room temperature for 4 weeks and lowest (3,17) at stratifying under 4°C for 4 weeks. 14. The mean root number per fiberous root was the highest (6,21) at stratifying at room temperature for 3 weeks and lowest (0,83) at stratifying at 4°C for 4 weeks with GA3 application. 15. For the seedling quality, the stratification at room temperature for 4 weeks gave the highest mean value (3.60) while the lowest value (0.43) was obtained from the application of 5000 ppm GA3.