Halk kitapları üzerine mukayeseli bir araştırma
A comparative study on public books
- Tez No: 564405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSELAM ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Halk Kitapları Üzerine Mukayeseli Bir Araştırma adını taşımaktadır. Çalışmada öncelikli olarak halk kitapları üzerinde durulmuş, halk kitaplarının tarihçesi ve özellikleri verilmiştir. Devamında halk kitapları üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise başta Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde seminer derslerinin kuvvetlendirilmesi için okunan ve Fevziye Abdullah Tansel tarafından hazırlanmış olan“Klasik Türkçe Dinî Metinler”ile çalışmanın diğer eserleri olan“Mevlid-i Nebevi”ve“Leylȃ ile Mecnûn”adlı halk kitapları şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise“Mevlid-i Nebevi”ve“Leylȃ ile Mecnûn”gibi halk kitabı olan eserlerden hareketle“Klasik Türkçe Dinî Metinler”adlı eserin bir halk kitabı olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Amacımız halk kitaplarına dair yeni bir araştırma ortaya koymak suretiyle bu alandaki bilimsel çalışmalara katkı sağlamak ve kıyıda köşede kalmış veya unutulmuş böyle eserleri gün yüzüne çıkararak Türk kültürüne ait yeni ürünleri bilimsel platformda tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
This study is called a Comparative Research on Public Books. The study primarily focused on the public books and the history and features of the public books. Afterwards, information about the studies on folk books was presented. In the second part of the study, it was examined in order to strengthen the seminar courses at Marmara University Faculty of Theology, and other works of“Classical Turkish Religious Texts”which were prepared by Fevziye Abdullah Tansel, the other works of the study such as“Mevlid-i Nebevi”and“Leylȃ and Mecnûn”are in the form and content of public books. In the last part of the study, it is tried to find out whether the book as“Classical Turkish Religious Texts”is a book of the people by using the works of“Mevlid-i Nebevi”and“Leylȃ and Mecnûn”. Our aim is to contribute to the scientific studies in this field by putting forth a new research on folk books and to bring out such works in the corner of the coast and to introduce new products of Turkish culture in the scientific platform.