Ortaokul yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin FeTeMM tutumlarını yordama durumu
Entrepreneurial tendency as predictor of stem attitudes of seventh and eighth grade students
  1. Tez No: 564432
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KONUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda Türkiye'de ve Dünya'da FeTeMM eğitimine yönelik vurgunun arttığı ve bu kavramın girişimcilik kavramı ile bütünleştirildiğine şahit olunmaktadır. Bu araştırmanın amacı yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin FeTeMM tutumlarını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yordayıp yordamama durumunu incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemi Kahramanmaraş İli merkez ilçelerine bağlı dokuz devlet okulunda yedinci ve sekizinci sınıfta öğrenim gören 648 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak ortaokul öğrencilerinin FeTeMM tutumlarını belirlemeye yönelik Guzey, Harwell ve Moore (2014) tarafından geliştirilmiş, Aydın, Saka ve Guzey (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlaması gerçekleştirilmiş olan FeTeMM tutum ölçeği kullanılmıştır. Girişimcilik eğilimlerini değerlendirmek için ise Ocak ve Didin (2018) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencilerinde Girişimcilik Becerisi Değerlendirme Ölçeği”ile Deveci (2018a) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Fen Tabanlı Girişimcilik ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde basit doğrusal regresyon analizi, çok aşamalı regresyon analiz ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin FeTeMM tutumları seviyeleri incelendiğinde FeTeMM'e yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin genel girişimcilik eğilimleri incelendiğinde ise öğrencilerin girişimcilik eğilimi ortalamalarının yüksek değere yakın olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin girişimcilik eğilimi ile FeTeMM tutumları arasında olumlu yönde orta düzeyde bir korelasyon olduğu görülmüştür. Diğer taraftan FeTeMM tutumunu anlamlı ölçüde yordayan değişkenlerin risk alma, yaratıcılık, azimli olma, profesyonellik olduğu görülmüştür. Başarı, takım ve iletişimden oluşan diğer değişkenlerin ise FeTeMM tutumunu anlamlı ölçüde yordamaya yönelik katkısının olmadığı görülmüştür. FeTeMM tutumunu anlamlı ölçüde yordayan değişkenler arasında en fazla katkı sağlayan değişkenin profesyonellik olduğu, bunu risk alma eğiliminin izlediği, daha sonra yaratıcılık ve son olarak azimli olma değişkenlerini takip ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the emphasis on STEM education in Turkey and in the world has been increased, and this concept has been integrated with the concept of entrepreneurship. The aim of this study is to investigate the contribution of entrepreneurial tendency on STEM attitudes of seventh and eighth grade students. This research was designed as a correlational research. The participants of the study consist of 648 seventh and eighth grade students who in rolled nine public schools in Kahramanmaraş Province. STEM attitude scale, which was developed by Guzey, Harwell and Moore (2014) and adapted to Turkish by Aydın, Saka and Guzey (2017), was used to determine the STEM attitudes of middle school students as data collection tools. In order to examine entrepreneurial tendencies,“Elementary School Students' Entrepreneurship Skills Scale”developed by Ocak and Didin (2018), and“Science-Based Entrepreneurship Scale for Middle School Students”developed by Deveci (2018a) were used. Simple linear regression, stepwise multiple-regression analysis, and correlation analysis were used to analyze the data. As a result of the study, it was determined that the attitudes of the students towards the STEM were high levels. When the general entrepreneurial tendencies of the students were examined, it was found that the average of the entrepreneurial tendency of the students was close to high value. It was also determined that there was a positive correlation in medium-level between entrepreneurial tendency and STEM attitudes of students. On the other hand, risk taking, creativity, determination, professionalism were found to be the predictors of STEM attitudes of students. On the other hand, other variables such as the need for success, teamwork and effective communication did not contribute significantly to predicting STEM attitudes. Among the variables that significantly predicted STEM attitudes, the most contributing variable was professionalism, followed by risk-taking, followed by creativity, and determination.