Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üretiminde kenevir tohumu yağının (Cannabis sativa) immunostimulant potansiyelinin belirlenmesi
Immunostimulant potential of Cannabis (Cannabis sativa) seed oil in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) culture
  1. Tez No: 564437
  2. Yazar: MOHAMED ELSAYED A SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ŞENOL PARUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada kenevir tohumu (Cannabis sativa) yağının, gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) bağışıklık yanıtına ve büyüme performansına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu sebeple balıklar 4 farklı gruba ( Kontrol, % 0,5, % 1 ve % 2) ayrılarak 60 gün boyunca beslenmişlerdir. Çalışmanın sonunda büyüme performansı, sindirim enzimi aktivitesi, oksidatif radikal üretimi, lizozim ve myeloperoksidaz gibi humoral immün yanıtları ve ayrıca IL-1, IL-8, IL-10 ve IL-6'yı içeren sitokin gen ekspresyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was performed to examine the efficacy of dietary cannabis seed oil (Cannabis sativa) on the immune response and growth performance of rainbow trout, Oncorhynchus mykiss. With this aim, fish were divided into 4 different groups containing control (0%), 0.5% (K0.5), 1% (K1) and 2% and fed with the diets during 60 days. At the end of the study, growth performance, digestive enzyme activity, humoral immune responses such as oxidative radical production, lysozyme and myeloperoxidase, and also cytokine gene expression including IL-1β, IL-8, IL-10 and IL-6 were investigated.