Unesco yaratıcı kentler ağı müzik kenti kriterleri bağlamında Şanlıurfa'nın müzik kenti olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Sanliurfa in the context of the unesco creative cities network music city criteria
  1. Tez No: 564436
  2. Yazar: MURAT KADİR YETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA MANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Müzik, Turizm, Economics, Music, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tarihin sıfır noktası olarak anılan Şanlıurfa, müziğin, insanoğlunun serüveni ile paralel bir gelişim süreci izlediğine göre, müziğin ilk duyulduğu yerdir. Müziğe adanmış hayatların, sesi yanık insanların olduğu; edebiyat, şiir ve müzikte dünyaya nam salmış bir şehirdir. Bu araştırma, Şanlıurfa'nın“UNESCO Yaratıcı Şehir Ağı”programı bağlamında belirlenen kıstaslara göre değerlendirilmesine çalışılmıştır. UNESCO ağında müzik kenti olduğu tescillenmiş diğer şehirlerle kıyaslaması yapılarak, şehrin avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir. Araştırma sürecinin ilk bölümünde konu ile ilgili alan yazın taraması yapılmış, ilgili dokümanlar incelenmiştir. İkinci bölümünde materyalimiz olan Şanlıurfa ele alınmıştır. Araştırma sürecinde nitel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşler yapıldı. 13 katılımcı ile yapılan görüşmeler nitel yöntemler ile analizi sonucunda 10 farklı tema oluştu. Görüşme kayıtlarının analizinde katılımcıların ortak kanaati Şanlıurfa'nın müzik potansiyeli olduğu ama UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programı için yeterli çabayı göstermediğidir. Son olarak bir katılımcının hayat hikâyesi ve bu programın başvuru sürecinde yaşadıkları bu araştırmayı özetler nitelikte olduğundan bu görüşme kayıtları ayrı bir durum olarak eklendi. Çalışma sonuçlarının, turizm uygulamalarında sorumlu kişi ve kuruluşlar için önemli bilgiler sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa, which is known as the starting point of history, is the first place where music is heard, since music follows a parallel development process with human adventure. The life dedicated to music is the sound of dedicated people; literature, poetry and music in the world are a world renowned. This study was carried out to evaluate Şanlıurfa according to the criteria determined in the context of UNESCO Creative City Network program. In the UNESCO network the city of music has been compared with other registered cities, and the advantages and disadvantages of the city have been determined. In the first part of the research process, the literature on the subject was searched and related documents were examined. In the second part, our material which is Şanlıurfa is discussed. Qualitative method was used in the research process. Semi-structured interviews were made as data collection tool. Interviews with 13 participants revealed 10 different themes as a result of the analysis with qualitative methods. The common opinion of the participants in the analysis of the interview records is that Şanlıurfa has music potential but does not make enough efforts for the UNESCO Creative Cities Network Program. Finally, an interview record was added as a separate case, as the life story of a participant summarized the research and the application of the program. It is foreseen that the results of the study will provide important information for responsible people and organizations in tourism applications.