Veri zarflama analizi yöntemiyle Türkiye Cumhuriyeti büyükşehirlerinde sağlık hizmetlerindeki verimlilik ölçümü
An application of total quality management system in healthcare services
- Tez No: 564457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda teknolojideki gelişmeler ve teknolojinin sağlık sektörüne entegre olmasıyla beraber, sağlık sektörü yoğun çalışma yapılan alanların başında gelmektedir. Özellikle kalkınma çabasındaki ülkeler için sürekli takip edilmesi ve iyileştirilmesi gereken temel sistemlerden biri sağlık sistemidir. Sağlık hizmetlerinin verimli sunulması da takip edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Bu çalışmada sağlık hizmetlerinin verimliliklerinin ölçümü için bir veri zarflama analizi modeli sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ndeki otuz büyük şehirin sağlık hizmetlerinin verimlilik ölçümünün yapıldığı modelde girdi odaklı odaklı CCR yöntemi ve girdi odaklı BCC yöntemi kullanılmıştır. Modelde 7 girdi ve 1 çıktı kullanılmıştır. Uygulama sonucunda girdi odaklı CCR yöntemiyle 5 büyükşehir tam verimli olarak değerlendirilmişken, çıktı odaklı BCC yöntemiyle 12 büyükşehir tam verimli olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advances in technology and the integration of technology in the health sector in recent years, health sector is one of the areas where intensive work is being done. The health system is one of the basic systems that should be continuously monitored and improved especially for the countries in the development effort. One of the most important issues to be followed is the efficient delivery of health services. In this study, a data envelopment analysis model is proposed to measure the efficiency of health services. To test the model, the efficiency of the health services in thirty major cities in Republic of Turkey have been calculated with CCR input oriented approach and BCC input oriented approach. To use in the model 7 inputs and 1 output have been determined. As result of the CCR input oriented model, five major cities have been determined as efficient and as result of the BCC input oriented model, twelve major cities have been determined as efficient.