İşgörenlerin iş tatmini ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkide örgütsel adalet algısının aracı rolü
The intermediary role of organizational justice perception in the relationship between employees' job satisfaction and organizational commitment.
- Tez No: 564467
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Her alanda olduğu gibi kamu kuruluşlarında da rekabet koşullarının artmış olması ve personel yönetimi anlayışının insan kaynakları yönetimi anlayışına dönüşmüş olması, örgütler için personeli elde tutmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bunun sonucu olarak da yöneticiler çalışanlarını örgüte bağlamanın yollarını aramaktadır. Bu alanda yapılan araştırmalar örgütsel bağlılıkları yüksek olan çalışanların, örgütün amaç ve değerlerine güçlü bir şekilde inandığını ve örgütte kalmada kararlılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu amaç doğrultusunda Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatında Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan 954 personel üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem büyüklüğü 274 olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formları kullanılmıştır. Anket formları dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde demografik bilgilere ilişkin sorulara, ikinci bölümde iş tatminini ölçmeye yönelik Minesota İş Tatmini ölçeğinde yer alan 15 ifadeye, üçüncü bölümde örgütsel adaleti ölçmeye yönelik Coulquitt (2001) tarafından geliştirilen Örgütsel Adalet Ölçeği'nde yer alan 15 ifadeye, dördüncü bölümde örgütsel bağlılığı ölçmeye yönelik Meyer ve Allen (1997) tarafından geliştirilen 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği'ndeki 20 ifadeye yer verilmiştir. Örneklem grubunun seçiminde kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan 500 personele anket formu gönderilmiş 388 dönüş sağlanmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programında t testi, ANOVA testi, sobel testi, korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi yapılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda işgörenlerin iş tatminleri ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel adalet algısının bu ilişki üzerinde bir aracı rolünün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in every field, the rise of rivalry conditions in public institutitions as well and the transformation of employee management perception to the human resource management perception shows the requirement of retaining the employee inside organizations. As a result of this, managers search for the ways of keeping employees in their organizations as well. Researches made in this field have revealed that employees whose organizational commitment is high believe the aim and value of the organization powerfully and they show determination to keep staying in the organization. In accordance with this purpose, a study has been carried out on 954 employees that work at Management Services General Directorship in The Ministry of Health Central Organizations. The sample study of the research has been stated as 274. Survey forms have been used as data collection tool in the research. The survey forms consist of four parts. In first part questions related demographic information, in second part 15 statements that exist in Minesota Job Satisfaction Scale for measuring job satisfaction, in third part 15 statements that exist in Organizational Justice Scale, which was developed by Coulquitt ( 2001 ) for testing organizational justice, in fourth part 20 statements in 'Organizational Commitment Scale', which was developed by Meyer and Allen ( 1997 ) for testing organizational commitment have been given place. In the choice of sample group, convenience sampling method has been used. The survey forms were sent to 500 employees that work at Management Services General Directorship, 388 ones returned. The data obtained in statistics package program has been tested by doing t test, ANOVA test, sobel test, correlation analysis and hierarchic regression analysis. As a result of the analysis which was made, a significant relationship between empoyees' job satisfaction and their organizational commitment degrees has been confirmed. It has been concluded that organizational justice perception has played an intermediary role in this relationship.