Futbolda farklı şekillerde yapılan tekrarlı sprint testlerinin maç performansı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between match performance of repeated sprint tests performed in different shapes in football
- Tez No: 618258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL UTKU ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, toplam mesafeleri, dinlenme oranları ve set sayıları aynı fakat yapılış şekilleri farklı olan tekrarlı sprint testlerinden elde edilen laktik asit ve performans değerlerini birbirleri ile karşılaştırmak ve tekrarlı sprint testi (TST) performansları ile hazırlık maçında farklı hızlar ile kat edilen mesafeler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 8X30 metreden oluşan 20 saniye dinlenme aralığı olan düz(1) TST ile 5 farklı (2.2x1600, 3.2x1300, 4.2x1000, 5.3x1000, 6.4x1000) yön değiştirmeli TST kullanılmıştır. Bu çalışmaya Denizli süper liginde U-19 takımında oynayan 8 sporcu katılmıştır. Sporcular rastgele 6 gruba ayrılarak randimizasyon şeklinde testler uygulanmıştır. Tüm testler arasında en az 48 saat dinlenme arası verilmiştir. Tekrarlı sprint testlerinden hemen sonra sporculara algılanan zorluk derecesi (AZD) sorulmuş, 3 dakika sonrasında ise sporcuların kulak memelerinden 5μL kan alınarak maksimum laktat değerleri belirlenmiştir. Tüm tekrarlı sprint testleri tamamlandıktan 72 saat sonra sporcuların maç performanslarını belirlemek amacıyla hazırlık maçı yaptırılmıştır. Çalışmada elde edilen değerler arasındaki farklara tekrarlı ölçümlerde varyans analizi testi ile bakılmıştır. Sprint testlerinin maç performansı ile ilişkisine ise Pearson Corelasyon testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study compares the total distances, resting rates and sets with the same lactic acid and performance values obtained from repetitive sprint tests with different methods of construction, and review the distances traveled at different speeds in the match of repetitive sprint test (TST) performances. In this study, there are 5 different (2.2x1600, 3.2x1300, 4.2x1000, 5.3x1000, 6.4x1000) directional TST with straight (1) TST with a 20 second resting interval of 8X30 meters. 8 athletes from the U-19 team participate. The athletes were randomly divided into 6 groups and randomized tests were performed. This study compares the total distances, resting rates and sets with the same lactic acid and performance values obtained from repetitive sprint tests with different methods of construction, and review the distances traveled at different speeds in the match of repetitive sprint test (TST) performances. In this study, there are 5 different (2.2x1600, 3.2x1300, 4.2x1000, 5.3x1000, 6.4x1000) directional TST with straight (1) TST with a 20 second resting interval of 8X30 meters. 8 athletes from the U-19 team participate. The athletes were randomly divided into 6 groups and randomized tests were performed. A rest period of at least 48 hours was given between all tests. Immediately after repeated sprint tests, the athletes were asked for the perceived difficulty level (AZD), and after 3 minutes, 5μL of blood was taken from the ear lobes of the athletes to determine their maximum lactate values. 72 hours after all the repeated sprint tests were completed, a preliminary match was held to determine the athletes' performance. The differences between the values obtained in the study were examined by means of variance analysis test in repeated measurements. The relationship between Sprint tests and match performance was examined by Pearson Correlation test.