Duygusal zeka ile işe adanmışlık arasındaki ilişki: Kuşaklar bağlamında bankacılık sektöründe bir çalışma
The relationship between emotional intelligence and work engagement: A study in the banking sector on generations
- Tez No: 564483
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Duygusal zeka, 30 yıldır üzerinde çalışılan ve içinde insanın olduğu her alanda güçlü etkisinin kanıtlandığı bir kavramdır. İşe adanmışlık ise pozitif psikoloji akımının etkisiyle 1990'lı yıllarda ortaya atılmış, işgücü üzerindeki muazzam tesiriyle dikkat çeken çok boyutlu bir kavramdır. Araştırmamızın amacı, duygusal zeka kavramının işe adanmışlık üzerindeki etkisini incelemek ve her iki kavramı günümüzde iş hayatında söz sahibi olan X ve Y kuşakları bağlamında değerlendirmektir. Araştırmamızın örneklemini, Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankanın İstanbul ilinde genel müdürlük ve şubelerinde çalışan 357 beyaz yakalı personel oluşturmaktadır. Çalışanların duygusal zeka düzeylerini ve alt boyutlarını ölçmek için Schutte ve arkadaşları tarafından 1998 yılında geliştirilen Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, işe adanmışlık düzeylerini ve alt boyutlarını ölçmek için Schaufeli ve arkadaşları tarafından 2002 yılında geliştirilen Utrecht İşe Adanmışlık Ölçeği'nin (UWES) 9 sorudan oluşan kısa formu (UWES-9) kullanılmıştır. Ayrıca çalışanların demografik özelliklerini ölçmek ve duygusal zeka ile işe adanmışlık kavramları bağlamında araştırmak için cinsiyet, yaş, çalışılan birim, bankacılıkta çalışılan süre, medeni durum soruları da anket içerisinde yer almıştır. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde“IBM SPSS 20”paket programı kullanılmıştır. Verileri analiz ederken, programdan, Kaiser-Mayer-Olkin Testi, Bartlett Testi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Frekans Dağılım Analizi, Güvenilirlik Analizi, Kolmogorov-Smirnov Analizi, Spearman Korelasyon Analizi, Kruskall Wallis H Testi, Mann Whitney-U Testi, Dunn's Testi ve Çoklu Regresyon Analizi konularında yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, duygusal zeka ve işe adanmışlığın kuşaklar, medeni durum ve sektörde çalışılan süre açısından anlamlı farklıklar gösterdiği ancak cinsiyet ve çalışılan birim açısından anlamlı bir fark göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca duygusal zeka ve işe adanmışlık alt boyutları arasında anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi ile duygusal zekanın işe adanmışlık alt boyutları üzerindeki etkisi incelenmiş ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence is a concept that has been studied for 30 years and has proven its strong influence in every field which focus on people. Work engagement is a multidimensional concept, which has been put forward in the 1990s due to the influence of positive psychology, which draws attention with its enormous impact on the labor. The aim of our study is to examine the effect of the concept of emotional intelligence on work engagement and to evaluate both concepts in the context of X and Y generation which have a say in bussiness today. Our sample of the study was consist of 357 people, whose are working in a bank which is operates in Turkey. The bankers are working in İstanbul and the headquarters and branches of the bank. To measure the emotional intelligence levels and sub-dimensions of employees, we used Schutte Emotional Intelligence Scale which developed by Schutte et al. in 1998. To measure the work engagement levels and sub-dimensions of employee, we used the short form of Utretch Work Engagement Scale (UWES-9) consisting of 9 questions. The orijinal form of Utretch Work Engagement Scale devoloped by Schaufeli et al. in 2002. In addition, gender, age, working unit, time spent in banking, marital status questions were also included in the questionnaire in order to measure the demographic characteristics of the employee and to investigate in terms of the concepts of emotional intelligence and work engagement.“IBM SPSS 20”package program was used to analyze the research data. In the analysis of the data, we use Kaiser-Mayer-Olkin Test, Bartlett Test, Frequency Distribution Analysis, Reliabillity Analysis, Kolmogorov-Smirnov Analysis, Spearman Correlation Analysis, Kruskall Wallis H Test, Mann Whitney-U Test, Dunn's Test and Regression Analysis. As a result of the study, it was determined that emotional intelligence and work engagement showed significant differences in terms of generations, marital status and time worked in the sector but it didn't show a significant difference in terms of gender and unit studied. There were also significant differences between the sub-dimensions of emotional intelligence and work engagement. The effect of emotional intelligence on work engagement sub-dimensions was investigated with multiple regression analysis and significant results were reached.