Turist tipolojileri ve seyahat memnuniyeti ilişkisi: Ilgaz Kayak Merkezi örneği
The relationship between tourist typologies and travel satisfaction: The case of Ilgaz Ski Center
  1. Tez No: 564492
  2. Yazar: TAYFUN SORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Müşteri odaklı hedef pazarlamada tüketici davranışı; tüketicilerin bir alışveriş için kararlarını ve kullanımlarını etkileyen faktörlerin incelenmesini öngörmektedir. Pazarlamacıların tüketicileri etkili bir şekilde anlama ve iletişim kurmalarına dikkat çekilmektedir. Turizmde dış müşteri konumunda olan turistleri anlamak ve isteklerini zamanında karşılayabilmek sürdürülebilirlik açısından önem arz etmektedir. Bu anlamda turist davranışlarını anlamaya dönük bilimsel araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu araştırmada kış turizmi kapsamında seyahate çıkan farklı tipolojilere sahip turistlerin tüketici davranışı kapsamında seyahat memnuniyetleri odaklanılmış ve turist tipolojisi ile seyahat memnuniyeti ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca turistlerin tipolojileri ve memnuniyetleri arasındaki ilişkiye ve demografik ve diğer özelliklerinin tipolojilerini ve memnuniyetlerini nasıl şekillendirdiği üzerine bir bakış açısı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Ilgaz Kayak Merkezi'ne Ocak-Şubat 2017 döneminde ziyaret gerçekleştiren 547 yerli turistten anket verisi toplanmıştır. Anket verilerinin analizi sonucunda kış turizmine katılan turistlerin tipolojileri; araştırmacı, maceracı, organize kitle ve başıboş turist olarak belirlenmiştir. Turistlerin seyahat memnuniyetleri; konaklama, güvenlik, eğitmen, pist, ulaşım ve alışveriş önceliğinde şekillenmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda turist tipolojilerinden sadece maceracı turist tipolojisi ile seyahat memnuniyeti arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki (r=0,162) bulunduğu görülmüştür. Ayrıca Ilgaz Kayak Merkezi için öncellikli sorunlar ulaşım alt yapısı (𝑥̅ =2,80) ve alışveriş imkanlarının yetersizliği (𝑥̅ =2,53) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior in customer-oriented target marketing is predicted to examine the factors affecting decisions and usage of people for shopping. It is emphasized that marketers understand and communicate effectively with consumers. It is important to understand the tourists who are in customers positions and to meet their requests on time in terms of sustainability. In this sense, scientific research is needed to understand tourist behaviors. This research mainly focused on the travel satisfaction of tourists with different typologies in winter tourism in the context of consumer behavior. And, it is examined the relationship between tourist typology and travel satisfaction. Besides, it is aimed to create a perspective on how the demographics and other characteristics of tourists shape their typologies and satisfaction. For these purposes, survey data were collected from 547 local tourists who visited the Ilgaz Ski Center during January-February 2017. Typology of tourists participating in winter tourism was determined as adventurous, organized mass and stray tourists as a result of analysis of survey data. It is determined that the travel satisfaction of tourists consists of accommodation, security, ski instructor, ski track, transportation, and shopping. As a result of the correlation analysis carried out within the scope of the research, it is only seen that there is a low positive relationship (r=0,162) between adventurous tourists typology and the satisfaction of travel. Moreover, it has been identified that lack of transportation infrastructure (𝑥̅ =2,80) and shopping facilities (𝑥̅ =2,53) is a privileged problem for Ilgaz Ski Center.