L-tirozin metil esteri baskılanmış/sorplanmış N-(R)-α-metilbenzil akrilamit-egdma kopolimerinin hazırlanması ve bu katı faz üzerinden rasemik dl-tirozin metil esterinin rezolüsyonu
Preparation of N-( R)-α -methylbenzyl acrylamide –egdma copolymer imprinted i̇n l-tyrosyn methylester and resolution of dl-tyrosyn methylester on this copolymere by solid-liquid extractiopn method
  1. Tez No: 564533
  2. Yazar: REMZİYE YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İlk olarak, L-tirozin metil esteri tarafımızdan hazırlandı. Daha sonra, hazırlanan ester, N- (R)-α-metilbenzil akrilamid, EGDMA ve MMA ve toluen, belirlenen tepkime mol oranlarına göre 2 boyunlu balona alındı. 0.1g Polivinilalkol su içinde çözüldü ve yukarıdaki karışıma eklendi. Balonun üzerine bir geri soğutucu yerleştirildi. Reaksiyon karışımı, oda sıcaklığında N2 atmosferi altında karıştırıldı. Sonra sıcaklık 90 °C'ye yükseltilerek 4 saat karıştırıldı. Daha sonra reaksiyon karışımı, oda sıcaklığına kadar soğutuldu ve vakum altında süzüldü. Baskılanmış Polimer, vakum fırınında kurutuldu. Daha sonra L-tirozin metil esteri, farklı oranlarda CH3COOH/MeOH karışımları kullanılarak baskılı polimerden sıyırıldı ve optimum sıyırma süresi ve sıyırma reaktifi oranlarının koşulları belirlendi. Sonra DL-tirozin metil esteri, 25 °C'de etanolde inkübatör içinde sıyrılmış polimer ile farklı sürelerde ekstre edilerek optimum inkübasyon şartları belirlendi. Enantiyomerik fazlalık (ee) değerleri, Kiral-OD kolon üzerinden HPLC'de ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Firstly, L-tyrosyn methylester was prepared by us. Then, prepared ester, N-( R)-α-methylbenzyl acrylamide, EGDMA and MMA and toluen the reaction was taken into a 2-neck flask according to the determined molar ratios .0.1 g Polyvinylalcohol was dissolved in water and added to above mixture. A condenser placed on the flask. The reaction mixture was stirred at room temperature under N2 atmosphere The temperature was then raised to 90 °C and stirred for 4 hours. Then reaction mixture was cooled to room temperature and filtered under vacuum. The Printed Polymer was dried in a vacuum oven. Then L-tyrosyn methylester was striped from imprinted Polymer by use CH3COOH/MeOH at different mixtures and optimum time and striping reagents rates conditions were determined. And then DL-tyrosyn methylester was extracted with the stripped polymer in the incubator in ethanol at 25 ° C at different times. Enantiomeric excess(ee) were recorded by HPLC with chiral-OD column.