Elektrikli araçlarda Flywheel destekli bir hibrit sistem modelinin tasarımı
Design of a Flywheel supported hybrid system model in electric vehicles
  1. Tez No: 564535
  2. Yazar: TAYFUN İSKENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Fosil yakıtlar ile çalışan araçların çevreye verdiği zararların yanı sıra zamanla azalmasından dolayı bu yakıtlara alternatif yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışmalar yapılmaktadır. İçten yanmalı motorun bir elektrik motoru ile kombinasyonu sonucu hibrit elektrikli araçlar ortaya çıkmıştır. Hibrit elektrikli araç teknolojisi ile yakıt tüketimi ve emisyon değerleri önemli ölçüde düşmektedir. Elektrikli araçlarda ise yüksek maliyet ve kısa ömürlü olmasından dolayı bataryalara alternatif olması ya da birlikte kullanılabilmesi için farklı enerji kaynakları üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Flywheel'ler bu enerji çalışmalarından biridir. Yüksek enerji yoğunluklu Flywheel'ler kinetik enerjiyi depo ederek çalışan uzun ömürlü, enerji depolama birimleridir. Bu çalışmada Li-on batarya ve Flywheel'den oluşan hibrit enerji kaynağı ile çalışan bir elektrikli aracın ADVISOR ortamında benzetim modeli gerçekleştirilmiştir. Benzetimde, ilk olarak sadece batarya ile çalışan bir elektrikli araç için sonuçlar alınmış, sonra sistem hibrit enerji kaynağı ile çalışır hale getirilerek veriler alınmış ve her iki durumdaki enerji durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the damage caused to the environment by the vehicles operating with fossil fuels, studies on alternative renewable energy sources are made for these fuels. Combination of the internal combustion engine with an electric motor resulted in hybrid electric vehicles. Hybrid electric vehicle technology significantly reduces fuel consumption and emissions. Because of the high cost and short life of electric vehicles, different energy sources are being worked on in order to be alternative to or use with batteries. Flywheels are one of these energy studies. Flywheels with high energy density are long life, energy storage units that store kinetic energy. In this study, a simulation model was performed in the ADVISOR environment of an electric vehicle powered by a hybrid energy source consisting of Li-on battery and Flywheel. In the simulation, the results were first taken for an electric vehicle operated only with the battery, then the system was operated with the hybrid energy source and the data were taken and the energy conditions in both cases were examined.