Factors affecting the internal audit quality: empirical evidence from Libyan commercial banks
Denetim kalitesini etkileyen faktörler: Libya bankaları üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 564552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN DİLEK ŞENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Libya Bankalarında iç denetimin kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmada Libya bankalarında çalışan 30 iç denetçi ile anket yapılarak veri toplanmış ve analiz yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesi için Matlab programında ön işleme (preprosessing) yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; araştırmaya katılan iç denetçiler açısından Libya bankalarında iç denetim kalitesini etkileyen en önemli faktörler sırasıyla; deneyim, eğitim ve iç denetçinin bağımsızlığıdır. Bununla birlikte iç denetçiler, işletme yönetiminin desteği ve iç denetim departmanının büyüklüğünün Libya bankalarında iç denetim kalitesini daha az etkiledeğini düşünmektedir. Çalışma sonucunda, Libya bankalarının iç denetim kalitesini etkileyen unsurlara daha çok önem vererek, iç denetimin kalitesini artırması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to identify the factors that affect the quality of the internal audit in Libyan commercial banks. The study data were collected through 30 questionnaires distributed to internal auditors in Libyan commercial banks. The researcher used preprocessing method in Matlab to analyses the data. The results of the study indicate that the most important factors affecting the quality of internal auditing in Libyan commercial banks from the perspective of the internal auditors participating in this study include the following; Experience, training and independence of internal auditors (respectively). While some participants believe that administrative support and department size are less influential in the quality of internal audit in Libyan commercial banks. The study recommended that Libyan commercial banks should ensure the availability of the main factors to achieve the quality of the internal audit function.