Yeşil pazarlama konusunda tüketicilerin farkındalık düzeyinin tespit edilmesi
Determining consumer awareness level in green marketing
  1. Tez No: 564551
  2. Yazar: PINAR ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL UYGURTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi insan ihtiyaçlarının farklılaşması ve artması üretim sektörünü hareketlendirmiştir. Bu hareketlenmenin iyi yanlarının olduğu gibi kötü yanları da mevcuttur. Bu ihtiyaçların karşılanması için girilen rekabet yarışında çevre kirliliği, doğa tahribi artmıştır. Yeşil pazarlama kavramı ise literatürümüze 1970'li yıllarda girmiştir. Yeşil pazarlama ürünün alınmasından başlayarak tüketilmesi ve tüketilmesinden sonra yok olana kadar bütün süreci içine almaktadır. Türkiye'de yeni yeni duyulmaya kavranmaya başlayan bu kavram bir kitle oluşturmaya başlamasından dolayı bu araştırmanın konusu olmuştur. Bu çalışmanın yapılma amacı öğrencilerin yeşil pazarlama konusunda farkındalık düzeylerin demografik özelliklere göre değişip değişmediğini ölçmek ve öğrencilerin çevre dostu ürün satın alma eğilimlerini belirlemeye çalışmaktır. Bu araştırmada Karabük Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ve İşletme Fakültesinde bulunan, İşletme, Girişimcilik, Uluslararası İşletmecilik, Aktüerya ve Risk Yönetimi ve Halkla İlişkiler bölümleri örneklem kapsamına alınmıştır. İstatiksel analizlerde 500 öğrenciye yapılan anket çalışmalarından elde edilen verilen kullanılmıştır. Anket sorularına frekans tabloları düzenlenmiş ve tanımlayıcı istatiksel analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin çoğunluğunu çevre dostu ürün kavramını bildikleri ve çevre dostu ürün satın aldıklarını belirtmişlerdir. Fakat bu öğrencilerin çevre dostu ürünlere karşı olan duyarlılık seviyelerin demografik özellikleri ile ilgili olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has driven the production sector to differentiate and increase human needs. There are also the good side of this movement as well as the bad side. In the competition race entered to meet these needs, environmental pollution, nature destruction has increased. Green marketing is a concept that has been introduced in our literature in the 1970s. Green marketing covers the whole process starting from the receipt of the product until it is consumed and consumed. This concept, which has just begun to be heard in Turkey, has been the subject of this research since it started to create a mass. The aim of this study is to determine whether the level of awareness about green marketing varies according to demographic characteristics and to determine the environmental-friendly product purchasing tendencies of the students. In this study, the Departments of Business, Entrepreneurship, International Business, actuarial and Risk Management and Public Relations, which are located in Karabük University Faculty of Economics and Administrative Sciences and Faculty of business, were included in the sample. Statistical analysis of 500 students in the survey results obtained from the given was used. Frequency tables were arranged to survey questions and descriptive statistical analyses were performed. As a result of the research, the majority of the students are aware of the concept of environmentally friendly products and they are purchasing environmentally friendly products. However, it has been revealed that these students are not related to demographic characteristics of the level of sensitivity to environmentally friendly products.