Cengiz dağcı'nın eserlerinde sözlü kültür unsurları -metinlerarasılık kuramlarına göre bir inceleme-
Oral culture elements in the works of Cengiz Dağcı - a review according to intertextuality theories-
  1. Tez No: 564569
  2. Yazar: ORHAN FATİH KUŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
?Cengiz Dağcı'nın Eserlerinde Sözlü Kültür Unsurları- Metinlerarasılık Kuramlarına Göre Bir İnceleme? adını taşıyan çalışmanın amacı, Dağcı'nın eserlerinde kullandığı sözlü kültür unsurlarını tespit etmek ve yazarın bunları, metinlerarası ilişki yöntemlerinden hangisini kullanarak metnine aldığını görmektir.Çalışma, ?Giriş? ve iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında incelenen metinlerarası ilişkiler kuramı, yazarın kendi metnini başka metinlerle ilişkilendirerek yapılandırması anlamını taşımakta olup postmodernizmin en önemli tekniklerinden birini oluşturmaktadır. Metin içerisinde yazılmış ve söylenmiş her türlü söze, bu tekniğin kullanılması yoluyla gönderme yapılabilir. Yazar, eserinin etkileşim içinde olduğu metinleri isteğine göre değiştirip yorumlayarak ya da hiçbir değişiklik yapmaksızın kullanabilir. Mitoloji, masal, efsane, destan ve halk hikâyesi gibi sözlü kültür unsurları ile şiir, mektup, makale, haber ve reklâm gibi edebî özelliği olan/olmayan metinleri romanda kullanmak ve farklı anlatımları tercih etmek postmodernizmin romana yansımasıdır.Bu çalışmada, ?Giriş- Metinlerarası İlişkiler Kuramı?, ?I. Bölüm- Cengiz Dağcı'nın Hayatı ve Sözlü Kültür Unsurlarından Faydalandığı Eserleri? ve ?II. Bölüm- Cengiz Dağcı'nın Eserlerinde Sözlü Kültür Unsurları? başlıklarında toplanan bilgiler için ?Sonuç? kısmında genel bir değerlendirme yapılmıştır.İncelenen metinlerde, sözlü kültür unsurlarının sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. Bunun nedeni de Kırım Türklerinde millî kimlik bilincinin uyandırılması ve geliştirilmesi düşüncesidir. Cengiz Dağcı'nın hemen bütün eserlerinde göze çarpan bu üslup ve anlatım özelliği bilinçli olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, titled“Oral Culture Elements in the Works of Cengiz Dağcı - A Review according to Intertextuality Theories? is to identify the elements of oral culture and the intertextual relation methods which Dağcı uses in his works.The study consists of two separate sections. The intertextual relations theory studied in detail in the first section is one of the most important techniques in postmodernism, through which Dağcı configures his own texts building a relation to other texts. This technique allows the author to refer to any written or spoken word in the text. The author can use these texts by interpreting and changing or without any change. The reflection of postmodernism to the novel can be seen in the usage of elements of oral culture from mythology, fables, legends, epics and folk tales, and literary or nonliterary expressions from poetry, letters, articles, news, and advertisements as well as in choosing different narrating styles.This study is composed of three parts titled ”Intertextual Relations Theory“ as the introduction, ?the Life story of Cengiz Dağcı and his Works”as the first section and“Oral Culture Elements in the Works of Cengiz Dağcı”as the second section. The information collected under these titles is evaluated in the ?Conclusion“ part and the ”Appendix" part provides examples of oral culture elements.Elements of oral culture can be seen very frequently in the analyzed texts. The purpose of Dağcı is to develop national identity among Crimean Turks. Therefore this style is intentionally used in almost every novel by Dağcı.