Kahramanmaraş'taki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kuluçkahanelerinin biyolojik, teknik ve ekonomik yönden araştırılması
Investigation of biological, technical and economic aspects of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) hatcheries in Kahramanmaraş
- Tez No: 564574
- Danışmanlar: PROF. KENAN KÖPRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada“Kahramanmaraş'taki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kuluçkahanelerinin biyolojik, teknik ve ekonomik yönden araştırılması”amaçlanmıştır. Balık kuluçkahanelerin en önemli amacı, anaç balıklardan en yüksek oranda ve kalitede yumurta ve yavru balığı en düşük maliyetle üretmektir. Bu durum ise balık kuluçkahanelerinin yapısal sorunlarının belirlenmesi ve çözümlenmesi, anaç stok yönetimi, kuluçkahane ve yavru yönetimi gibi temel üretim ve yetiştiricilik konularına hakim olunması ve teknolojik ve bilimsel uygulamalarla sağlanabilir. Balık üreticileriyle yapılan görüşmeler, sahadaki gözlemler ve yapılan literatür taraması sonuçları; Kahramanmaraş'taki gökkuşağı alabalığı kuluçkahanelerinin biyolojik, teknik ve ekonomik yönüyle ayrıntılı bir şekilde araştırılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Çalışma bu yönü ile bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde önemli bir yere ve potansiyele sahip olan Kahramanmaraş'taki mevcut kuluçkahanelerin (10 adet) tamamına araştırma takviminde belirtilen sürede ve aylık periyotlarda gidilmiştir. Gerçek zamanlı olarak işletmelerdeki yetkili kişi ve çalışanlarla yüz yüze yapılan anket çalışmalarıyla ham veriler elde edilmiştir. Sonuçlara göre; Kahramanmaraş'ta aktif olarak çalışan gökkuşağı alabalığı kuluçkahanelerinin 4 adetinin küçük (˂2 milyon adet yavru/yıl), 5 adetinin orta (2-10 milyon adet yavru/yıl) ve 1 adetinin ise büyük (>10 milyon adet yavru/yıl) kapasiteli olduğu görülmüştür. Bu işletmelerin yönetim yapısı %60 şahıs–aile şirketi ve %40 şirket-ortaklık şeklindedir. Şahıs–aile işletmelerinin toplam kapasite içindeki ortalama payları %22,21 (2.475.000 adet yavru/yıl)'dir. İşletme yapısı şirket–ortaklık olan işletmelerin toplam kapasite içindeki ortalama payları ise %77,79 (13.000.000 adet yavru/yıl) olarak tespit edilmiştir. Kahramanmaraş genelinde 2014 yılı için ortalama proje kapasitesi 5.849.000 adet yavru/yıl ve ortalama üretim kapasitesi 3.766.000 adet yavru/yıldır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Biological, Technical and Economic Aspects of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss) Hatcheries in Kahramanmaraş In this study, it was aimed to investigation of the biological, technical and economic aspects of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) hatcheries in Kahramanmaraş. The most important objective of the fish hatchery, the highest rate and quality of eggs and fry fish from brood stock to produce at the lowest cost. This situation can be achieved by the determination of the structural problems of the fish hatchery and analysis, brood stock fish management, to be familiar with basic issues such as the fish hatcheries and fry management, technological and scientific applications. Interviews with the fish producers, made observations in the field and results in the literature has been revealed the need to investigate in detail the biological, technical and economic aspects of rainbow trout hatcheries in Kahramanmaraş. The study has a first of its kind in this respect. Kahramanmaraş province has an important place and the potential for the culture of rainbow trout. There are total 10 hatcheries for rainbow trout that found in Kahramanmaraş. The period specified in the research calendar has been gone to all of these hatcheries. The raw data of the survey work to be done face to face with the authorized persons and employees in the company has been obtained in real time. According to the results, it was determined that the rainbow trout hatcheries actively working in Kahramanmaraş are four small (˂2 million fry fish/year), five medium (2-10 million fry fish/year) and one large (>10 million fry fish/year) capacity. The management structure of these companies is 60% person-family business and 40% company-partnership. The average share of person-family enterprises within the total capacity is 22.21% (2,475,000 fry fish/year). The average share of company-partnership enterprises in the total capacity is determined as 77.79% (13,000,000 fry fish/year). In Kahramanmaraş province, the average project capacity for 2014 year is 5,849,000 fry fish/year and the average production capacity is 3,766,000 fry fish/year.