Planlı davranış teorisi ve norm aktivasyon modeli çerçevesinde tüketici geri dönüşüm davranışlarının incelenmesi: Mersin ili örneği
Analysis of consumer recycling behaviors in the framework of theory of planned behavior and norm activation model: Mersin province
  1. Tez No: 564593
  2. Yazar: CANSIN AKCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT DOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde artan çevre kirliliği, kaynakların israfı, enerji krizi, artan tüketim, beraberinde çevre ile ilgili sürdürülebilirlik kaygılarını da getirmiştir. Bu artan kirliliğin önlenmesi adına sürdürülebilirliğin önemli bir ayağı olan geri dönüşüm kavramı son 20 – 30 sene içerisinde önem kazanmıştır. Geri dönüşüm, kullanım zamanı dolmuş ürünlerin tekrardan üretime kazandırılarak çevre kirliliğini önleme anlamına gelmektedir. Çalışmanın amacı, Planlanmış Davranış Teorisi ve Norm Aktivasyon Modelinin birleştirilmesi yoluyla, tüketicilerin geri dönüşüm yapma davranışlarında etkili olan faktörleri ortaya çıkarmaktır. Buradan hareketle davranışa etki eden faktörlerin etkisini inceleyen anket aracılığıyla, 10 Mart – 15 Mayıs 2018 yılında kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş olan Mersin İli' ndeki 400 katılımcıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilgili hipotezleri test etmek için yapısal eşitlik modellemesi ve ANOVA analizi kullanılmıştır. Yapılmış olan bu araştırmada, sosyal norm, kişisel norm, sonuç farkındalığı, sorumluluk yüklenmek, davranışsal niyet, tutum, algılanan davranışsal kontrol olgularının davranış üzerinde pozitif bir etkisi olduğu gözlemlenmiş ve ayrıca gelir düzeyi ve eğitim seviyesi artan tüketicilerin geri dönüşüm davranışında bulunmalarında bir artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, increasing environmental pollution, waste of resources, energy crisis and increased consumption have also brought along environmental sustainability concerns. The concept of recycling, which is an important pillar of sustainability, has gained importance in the last 20-30 years in order to prevent this pollution. Recycling means reducing environmental pollution by making used products lay in the production line. The aim of the study is to reveal the factors that are effective in recycling behavior of consumers by combining Planned Behavior Theory and Norm Activation Model. From this point of view, a survey was conducted in Mersin Province on March 10th - May 15th, 2018 by means of a questionnaire that examined the effect of the factors affecting the behavior. In the direction of the aim of the study, structural equation modelling and ANOVA analysis has been employed to test the relevant hypotheses. In this study, it was observed that social norm, personal norm, result awareness, responsibility, behavioral intention, attitude, perceived behavioral control cases had a positive effect on behavior and also an increase in the level of income and level of education of the consumers will tend to recycle more often.