Kamu bütçesinde 'Ortak cüzdan' algısı ve şekillenme sürecinin belirleyici boyutları
Perception of 'Common wallet' in public budget and determining dimensions of the shaping process
- Tez No: 564597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kamu gelir ve giderlerini içeren ve aynı zamanda bir mali planlama aracı olan kamu bütçesi, kamu sektörünün en önemli araçlarından biridir. Yurttaşların ortak finansmanı ile şekillenen ve yine yurttaşlara kamu hizmeti olarak geri dönen bütçe kaynakları, yurttaşların ortak cüzdanları olarak algılanabilir. Zira her bireyin kişisel gelir ve giderinden oluşan bir kişisel bütçesi (kişisel cüzdanı) olabileceği gibi, toplumun ortak gelir ve giderlerinden oluşan bir kamu bütçesi (ortak cüzdanı) de olabilmektedir. Ancak yolsuzluk ve/veya kamu kaynakların yanlış kullanımı karşısında bireyler kişisel cüzdanlarına gösterdikleri hassasiyeti ortak cüzdanları söz konusu olduğunda göstermemektedirler. Bu nedenle çalışmamızın temel sorunsalı, bireylerin kişisel cüzdanlarına gösterdikleri duyarlılığı neden ortak cüzdanlarına göstermedikleridir. Çalışmamızda“ortak cüzdan algısı”kavramı ile kastedilen, devletin harcama yapma ve gelir toplama yetkisinin meşru aracı olan kamu bütçesine ilginin ve duyarlılığın olmasıdır. Kamu bütçesi duyarlılığı konusunda iktisadi, mali, siyasal, sosyolojik ve psikolojik unsurların bir arada incelendiği çalışmalara pek rastlanmamaktadır. Disiplinler arası perspektiften“ortak cüzdan”algısının incelenmesi bu açıdan önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı“ortak cüzdan”algısı ve bu algının şekillenme sürecinin belirleyici boyutlarına değinilerek, toplumun bu konudaki tutumunun ve algısının zeminini hazırlayan parametreleri irdelenmeye çalışmaktır. Bu bağlamda çalışmanın ikinci bölümünde kamu bütçesi bilinci ve bu bilincin şekillenme süreci anlatılmıştır. Üçüncü bölümde“ortak cüzdan”algısının ne demek olduğundan ve bu algının zayıflamasından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise“ortak cüzdan”algısını zayıflatan unsurlar her disiplin çerçevesinde ayrı ayrı incelenmiştir. Bu kapsamda hukuk güvensizliği, sermaye birikiminin kuralsız yüzü olarak yolsuzluk kavramı, medya-devlet-ticaret ilişkisi, liberal düşüncenin etkisi, sivil toplum örgütlenmesinin yapısı, akılcı cehalet kavramı, kamusallık bilincinin olmaması, yurttaşlık bilincinin zayıf olması, eğitimin rolü ve psikolojik ve sosyolojik unsurlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The public budget, which includes public revenues and expenditures, as well as a financial planning function, is one of the most important tools of the public sector. Budgetary resources shaped by the co-financing of citizens and returned to citizens as public services can be perceived as the common wallets of citizens. Because each individual can have a personal budget (personal wallet) consisting of personal income and expenses, as well as a public budget (common wallet) consisting of the common income and expenses of the society. However, in the case of corruption and / or misuse of public resources, individuals do not show their sensitivity to their personal wallets when it comes to their common wallet. Therefore, the main problem of our study is why individuals do not show sensitivity to their common wallets as much as their personal wallets. In our study, the concept of“common wallet perception”means that there is interest and sensitivity to the public budget, which is the legitimate tool of the state to make spending and collect revenue. There are not many studies on economic, fiscal, political, sociological and psychological aspects of public budget sensitivity. The examination of the perception of“common wallet”from interdisciplinary perspective gains importance in this respect. The aim of this study is to analyze the perception of“common wallet”and the determinants of the process of shaping this perception and to examine the parameters that prepare the basis of society's attitude and perception. In this context, in the second part of the study, public budget consciousness and the process of shaping this consciousness are explained. In the third chapter, the perception of“common wallet”and the weakening of this perception are mentioned. In the fourth chapter, the factors that weaken the perception of“common wallet”were examined separately within each discipline. In this context, it was obtained law insecurity, the concept of corruption as the unregulated face of capital accumulation, the trade relationship between media and state, the effect of liberal thought, the structure of civil society organization, the concept of rational ignorance, the lack of public awareness, the weakness of citizenship awareness, the role of education and the psychological and sociological elements.